EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Ozan Sarıboğa ve Utku Barış Andaç’tan Azerbaycan Aşk Şarkıları

Ozan Sarıboğa ve Utku Barış Andaç’tan Azerbaycan Aşk Şarkıları

Azerbaycan aşk şarkılarını yerelden evrensele taşıyan benzersiz bir enstrümantal albüm…

Kemanda Utku Barış Andaç, piyanoda Ozan Sarıboğa tarafından icra edilen ve Azerbaycan’ın aşk temalı şarkılarından oluşan Azerbaijan Love Songs, Ahenk Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın halk şarkıları, bu enstrümantel albümde otantik lezzetleri korunarak ama üzerlerine yenilikçi bir yorum da katılarak dinleyiciyle buluşuyor. Kullanılan çalgılar, makamlar ve ritmik özellikler açısından özgünlüğü su götürmez olan bu derin müziği sadece piyano ve keman eşliğinde en yalın halleriyle ele alan Andaç ve Sarıboğa, teknik yetkinliklerinin yanı sıra, duygusal yoğunluklarını da ortaya koyuyorlar. Şimdiye kadar Türkiye’de Azerbaycan kaynaklı benzer şarkılar icra edilmiş olsa da, bu albümde Azerbaycan’da bilinen ama Türkiye’ye ulaşamamış, gün yüzüne çıkmayı hak eden bir çok güzel eser de yer alıyor. Böylece, Azerbaycan’ın önemli bestecilerinin Uzun Geceler, Saçlarına Gül Düzüm, Kipriklerin Okdur gibi neredeyse hiç duyulmamış eserlerinin de Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Hali hazırda Laçın, Dut Ağacı, Ay Gız, Nazende Sevgilim gibi Türkiye’de çok bilinen ve sevilen eserleri de albümde keman-piyano eşliğiyle dinlemek mümkün.

Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği mezunu Utku Barış Andaç ve İTÜ Ses Tasarım ve Kayıt Teknolojileri mezunu Ozan Sarıboğa’nın beraber düzenledikleri yirmi şarkıdan oluşan albümün miks ve mastering’i de Ozan Sarıboğa tarafından yapıldı. İkili, batı kültürünün değişmez entrümanlarına yaslanmalarına rağmen, albümde Azerbaycan coğrafyasının dokusunu ustalıkla dinleyiciye hissettiriyor.

Albüm gelirinin büyük bir kısmı, şiddete uğrayan kadınların ve çocuklarının şiddetten uzak yaşamlar kurmaları için dayanışma kuran ‘Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na aktarılacak.

 

Violin, Utku Barış Andaç & Piano, Ozan Sarıboğa

Yapım / Production: Ahenk Müzik
Yapımcı / Producer: İsmail Yılmaz – Sercan H.Yılmaz
Kayıt & Miks & Mastering / Recording & Mixing & Mastering: Ozan Sarıboğa
Stüdyo / Studio: Ozan’s Music Studio
Düzenlemeler / Arrangements: Ozan Sarıboğa & Utku Barış Andaç

 

AZERBAIJAN LOVE SONGS

01 – Gemgin Mahnısı / Gemgin Song
02 – Getme Getme / Don’t Go
03 – Dut Ağacı / Mulberry Tree
04 – Alagözlü Yar / Hazel Eyed Lover
05 – Gözelim Sen Sen / You are My Beautiful
06 – Saçlarına Gül Düzüm / I Laid Down Roses in Your Hair
07 – Sene de Galmaz / It won’t Last Forever
08 – Laçın / Lachin
09 – Kuçelere Su Sepmişem / I Have Watered The Streets
10 – Akşam Mahnısı / Night Song
11 – Uzun Geceler / Long Nights
12 – Nazende Sevgilim / My Coy Lover
13 – Ay Gız / Oh Girl
14 – Gülçehre’nin Aryası / The Aria of Gulchohre
15 – Veli ile Telli’nin Düeti / The Duet of Veli and Telli
16 – Gülübelmez Gülüm Bahar Sensiz / Spring cannot Smile without You
17 – Eziz Dostum / My Dear Friend
18 – Ala Göz / Hazel Eye
19 – Görmüşem, Sevmişem / I Have Seen, I Have Loved
20 – Sene de Galmaz / It won’t Last Forever feat. Bahar Sarıboğa

 

Ahenk Müzik

 

Azerbaycan aşk şarkılarını yerelden evrensele taşıyan benzersiz bir enstrümantal albüm... Kemanda Utku Barış Andaç, piyanoda Ozan Sarıboğa tarafından icra edilen ve Azerbaycan’ın aşk temalı şarkılarından oluşan Azerbaijan Love Songs, Ahenk Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın halk şarkıları, bu enstrümantel albümde otantik lezzetleri korunarak ama üzerlerine yenilikçi bir yorum da katılarak dinleyiciyle buluşuyor. Kullanılan çalgılar, makamlar ve ritmik özellikler açısından özgünlüğü su götürmez olan bu derin müziği sadece piyano ve keman eşliğinde en yalın halleriyle ele alan Andaç ve Sarıboğa, teknik yetkinliklerinin yanı sıra, duygusal yoğunluklarını da ortaya koyuyorlar. Şimdiye kadar Türkiye’de Azerbaycan kaynaklı benzer şarkılar…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*