EDİTÖRDEN
Anasayfa / PAZARTESİ SENDROMU / Pazartesi Sendromu – 28 Nisan 2014

Pazartesi Sendromu – 28 Nisan 2014

Ahenk Müzik etiketi ile yayınlanan ”Endülüs & Anadolu “Buluşmalar”” Erdal Akkaya ve Jeronimo Maya’nın ortak projesi. Bağlamanın ülkemizdeki önemli temsilcilerinden Akkaya ile flamenco gitarın genç müzisyenlerinden İspanyol Maya’nın bir süredir konserlerde süren birlikteliği nihayet bir albüm olarak karşımıza çıktı. Erdal Akkaya’nın albümlerini ve konserlerini yakından ve ilgi ile takip eden biri olarak çok heyecanlandım ve kendisi ile bu projenin detaylarını konuşmak istedim. Heyecanla hazırladığım sorularımı kırmayarak yanıtladı ve bu haftaki konuğumuz olarak sayfalarımızda yerini aldı. Dolayısı ile mutluluğum çok ama çok fazla.

Barlas

90’lı yılların sonunda yayınladığı “Kelebek” isimli albümü ile tanıdığımız ve en son geçtiğimiz sene yeni albümü ile buluştuğumuz Barlas müzik piyasası içinde takip etmekten keyif aldığım çok değerli bir müzisyen dostumuz. Bugüne kadar yayınladığı albümlerle olsun diğer sanatçı dostları ile paylaştığı şarkılarla yeri hep ayrı oldu kendisinin. Beraberinde birçok prodüksüyona da imza atan Barlas bu haftaki “Kare AS – Başucu Albümleri”nin konuğu oldu ve bizimle vazgeçemediği albümlerini paylaştı. Önümüzdeki günlerde bir söyleşi ile uzun uzun sayfalarımızda konuk etmeyi ayrıca istiyorum ve sevgilerimizi, teşekkürlerimizi yolluyorum.

Kaknüs grubu Anadolu, Endülüs, Ortadoğu ve Kafkasya gibi coğrafyalardan şarkılar ile uzun süredir sahne alıyor ve ben geçtiğimiz Pazar günü ilk kez sahnede dinleme şansını buluyorum kendilerini. D22 sahnesinde gerçekleştirdikleri konserlerinde iki de yabancı konuk ağırlıyor grup. Biri Sidney’den DJ Chad Davis diğeri ise dansları ile Madrid’den Cristiane Azam. Sekiz kişilik Kaknüs grubunun sıradaki ilk konseri 16 Mayıs’ta Kadıköy BO sahnesinde ki kaçırmamanızı öneririm. Biz kendilerini bu hafta “Parantez” sayfalarımızda misafir ediyoruz ve henüz tanışmayanlar varsa sayfamıza bekliyoruz. Beklediğimiz bir şey daha var ki albümleri, en yakın zamanda hayata geçer umuyoruz.

Nisan ayının son Pazartesi günündeyiz ve bu hafta içinde Mayıs’a merhaba demeye hazırlanıyoruz. Mayıs ayının sizler için seçtiğimiz konserleri ayın 01’inden itibaren “Etkinlikler” sayfamızda bulabilirsiniz.

AHA

Take On Me”, ”Sun Always Shines on TV”, ”Crying In The Rain”, ”Forever Not Yours”, ”Living Daylights” ve “Hunting High and Low” gibi unutulmaz parçalara imza atan A-HA grubu 2010 senesinde dağıldıktan sonra grubun solisti Morten Harket yoluna tek başına devam etme kararı aldı. Harket grubun bu sevilen şarkılarını ve yeni albümünü bu hafta Türkiye’deki dinleyicileri ile buluşturmaya hazırlanıyordu ki konserin iptal edildiği haberi geldi. Sebep ise yetersiz bilet satışı gösterildi. Bu yaz yine birçok dünya starı ülkemize uğrayacak ve belki de haklarını onlar üzerinde değerlendirmek istedi dinleyici zira bilet fiyatları almış başını gidiyor ve seçici olmak da lazım sonuçta.

Bu sene ülkemize kimler uğrayacak şöyle bir göz atalım kısaca; Metallica, Aerosmith, Manowar, Justin Timberlake, Pet Shop Boys, Neil Young, Yanni, Pink Martini, David Guetta, Soundgarden, Massive Attack, Gogol Bordello, Beirut, I Am Hardwell, Tiesto, Tori Amos, Katie Melua gibi isimleri ve grupları görüyoruz ki belki de çoktan birçoğunun biletleri tükendi. Bu sebeple ilginizi çekenler olursa geç kalmamanızda fayda var.

Bu arada birçok üniversitenin geleneksel bahar şenliği konserleri de start vermeye başlıyor bu ay. Radyo Boğaziçi Festivali kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde Mor ve Ötesi ile Can Bonomo sahne almaya hazırlanıyor 09 Mayıs tarihinde. Bir gün sonra ise Koç Üniversitesi sahnesinde Gogol Bordello, Shantel, Duman, Sıla, Mabel Matiz, Jehan Barbur gibi isimlerin konser alacağını öğreniyoruz. 05 – 10 Mayıs tarihleri arasında ise İstanbul Üniversitesi’nin konserleri gerçekleşiyor. Model, Cem Adrian, Yalın, Malt, Pamela, Yüksek Sadakat, Direc-T, İstanbul Arabesque Project, Niyazi Koyuncu gibi isimler ve gruplar bahar şenliğinin konukları. Elbette hepsini buraya taşımamız mümkün değil ama dileklerimiz hepsinin mevsime yakışır şekilde geçmesi yönünde.

Yılmaz Odabaşı

“Geçtiğim yerlerde büyük yangınlar vardı.
Bu yüzden bu hayat bana küllerden emanet kaldı..”

Ve geçtiğimiz hafta benim için çok özel buluşmalardan biri gerçekleşti. Daha önce yayınlanan kitapları ve bestelenip şarkılaşan şiirleriyle yazdıkları milyonlara ulaşan sevgili Yılmaz Odabaşı “Buğulu Atlas” adlı 11. Şiir kitabının yayınlanmasından 12 yıl sonra 22 şiirinin yer aldığı yeni çalışması ile okurları ile buluştu. “Bana Yasak Sözler Söyle” isimli kitap Düşülke tarafından yayınlandı. Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten de öğrendim ki bu kitapta yer alan “Aşkın Bilançosu” isimli şiiri Onur Akın tarafından bestelenmiş ve çok yakın bir zamanda Akın’ın yayınlanacak albümünde dinleyecekmişiz. Yine ilerleyen tarihlerde tamamen Odabaşı şiirlerinden oluşan yeni bir Onur Akın albümü de hayata geçecekmiş. Ayrıca benim de içinde olduğum Islık dergisinde de iki şiiri var şairin ki bu dönüşü ayrı kutlamak lazım, yüreğine ayrı sarılmak lazım. Bu haftanın sendromuna kitapta yer alan ve çok sevdiğim şiirlerinden biri olan “Neruda’ya Nazire”den dizelerle son vermek istiyorum. Müziğimiz hiç susmasın.

Oysa her günün bir ritmi vardır.
Aşkların, ayların, mevsimlerin bir ritmi.
Müzik, yalnız dinlediklerimiz değildir bu yüzden;
bir müziği vardır her insanın,
her çocuğun ve her baharın da.

Müziği olmayan kültür ve ulus yoktur dünyada;
bu yüzden müziği sevmek değil maharet
bir müziğe tempo tutar gibi yaşamaktır.
Notalarına özenmektir günlerin,
özenmektir notalarına tüm sevgilerin…

Ahenk Müzik etiketi ile yayınlanan ”Endülüs & Anadolu “Buluşmalar”” Erdal Akkaya ve Jeronimo Maya’nın ortak projesi. Bağlamanın ülkemizdeki önemli temsilcilerinden Akkaya ile flamenco gitarın genç müzisyenlerinden İspanyol Maya’nın bir süredir konserlerde süren birlikteliği nihayet bir albüm olarak karşımıza çıktı. Erdal Akkaya’nın albümlerini ve konserlerini yakından ve ilgi ile takip eden biri olarak çok heyecanlandım ve kendisi ile bu projenin detaylarını konuşmak istedim. Heyecanla hazırladığım sorularımı kırmayarak yanıtladı ve bu haftaki konuğumuz olarak sayfalarımızda yerini aldı. Dolayısı ile mutluluğum çok ama çok fazla. 90’lı yılların sonunda yayınladığı “Kelebek” isimli albümü ile tanıdığımız ve en son geçtiğimiz sene yeni…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 5 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*