EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Sertab Erener ile Sürpriz Buluşmalar

Sertab Erener ile Sürpriz Buluşmalar

Sertab Erener  bir süredir sosyal medya hesaplarında olsun sahnelerde ya da katıldığı diğer platformlarda farklı bir yolculuğa davet ediyor bizi. Aslında kendisine bunları sormak, konuşmak istediğimde elbette ki yanıt alamıyorum. Belki de doğru kanalları kullanamıyorum ulaşmak için bilmiyorum, bu işi bazen ciddiye fazlası ile aldığım gibi bazen de almama yanımı da ayrıca alkışlıyorum. Velhasıl üzerine birkaç şey söylemek, yazmak geliyor içimden ve zamanı diyorum.

Kuşkusuz ki 90’ların hemen başında başladı müziği ile daha çok kitlelerle buluşması ama öncesinde gerek Sezen Aksu’nun vokali olarak gerekse çeşitli müzik yarışmalarında kendisi ile karşılaştığımızı biliyoruz. İlk albüm “Sakin Ol” ile başlayan albüm çalışmaları sonrasında hız kesmedi. Bu arada hemen belirteyim bana göre en iyi Sertab albümü “Sertab Gibi”dir öncelikle, gelmiş geçmiş en iyi albümlerden bir liste yapsam bile yeri önlerde bakidir. Ama bir o kadar da sevdiğim “Lal”dir, adını taşıyan 99 yılında yayınladığı albümüdür, sonra da “Aşk Ölmez”dir.

Ama sorarsanız Sertab Erener asla üstüne olumsuz laf söylemeyeceğim, söyletmeyeceğim ülkemizin önemli isimlerinden biridir. Sadece ülkemize kazandırdığı ilk ve tek Eurovision birinciliği için bile bunu söyleyebiliriz. Kaldı ki o süreçten sonra kendisine biraz da kızmışımdır. Bu gücünü alıp çok daha ötelere götürebilme imkanının yanında çok fazla ısrarcı durmamış, bizimle kalmayı tercih etmiştir adeta. Yine de yurt dışında yaşadığım dostlarıma bizden kimleri tanıyorsunuz soruma verdikleri Tarkan ve Sertab yanıtına sevinmişimdir hep.

Albümleri dışında da karşılaştığımız birçok ortak proje (mesela Demir Demirkıran ve Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt ile yaptığı albümler), tribute / saygı albümlerindeki yeri, otobiyografisini sunduğu “İstanbul Konseri” ve DVD’si ile arşivlerimizi de ayrıca bayram ettirmiştir.

Bu akışın dün yanından bugün yanına gelecek ve yeniden başa dönecek olursak, evet; Sertab Erener biraz daha dinleyicisine yakın durmayı tercih etti ve bunun için sosyal medya hesaplarına ağırlık verdi. Albümler eskisi gibi insanların aldığı bir şey değil artık, konserlere gitmek sanki lüks oldu, yaşam şartları yüzünden hatta herkesin harcı olmaktan çıktı. Herkes elindeki imkanlarla dijital platformlarda ya da bu hesaplarda sevdiği isimlerle buluşmanın daha keyifli bir gerçek olduğunun farkına vardı. Belki de Sertab da vardı. Yine de bu akışın ardında büyük bir heyecan ve sürekli bir tatlı telaş olduğunu düşünüyorum. Ben de olsam ben de bunları yapardım diyorum. Belki de bu yüzden bu yazıyı kaleme alıyorum.

 

Sevgililer gününde başladı bu sürprizlerine Sertab. İnstagram’da yayınladığı coverları ile dikkatleri üzerine çeken Ekin Beril ile buluştu ve kendi şarkısına cover yaptılar. “Kime Diyorum” geçen sene yayınladığı “Kırık Kalpler Albümü”nde yer alan ve hatta klibini de çektiği bir şarkıydı ve sonuç gayet eğlenceliydi.

 

Hemen birkaç gün sonrasında ise bir başka sürprizle geldi. Beşiktaş – Kadıköy vapuruna binenleri müzisyen dostları ve şarkısı “Yanarım” ile karşıladı. İzleyen herkesin “keşke o vapurda olsaydım” dediği bu güzel birkaç dakikayı “İzmir Marşı” ile tamamladı sonrası. Ara ara bazı isimlerin sokakta, metroda ya da benzeri noktalarda benzeri videolarla karşılaştık belki ama sanırım en samimisi buydu.

 

Geçen sene yitirdiğimiz Asım Can Gündüz’ün oğlu Evrencan Gündüz bir süredir sosyal medya hesaplarında yayınladığı performansları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Daha sonra babası gibi sempatik, özel, ve yetenekli olduğu her halinden belli bu genç adamla buluştu Erener ve iki canlı performans gerçekleştirdi. Biri Eurovision şarkısı “Everyway That I Can” diğeri “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da oldu.

 

Daha sonra kanalını takip edenlere bir mesaj gönderdi ve dedi ki en içten yorumunuzu yazın ve olacakları bekleyin. Ne oldu peki, Sertab Erener seçtiği bazı isimleri aradı. Fikir belki güzeldi ama doğru işlenmedi sanki, istenilen heyecanı vermedi.

 

Yine son albümünde yer alan bir şarkıyı, “Tek Başıma”yı seçti ve karaoke versiyonunu sayfasında paylaştı. Düştüğü notta Twitter ya da İnstagram hesabınızdan şarkıyı söyleyin ve buradan bir klip oluşturalım birlikte dedi, mesajlar yerine ulaştı ve ortaya keyifli bir sonuç çıktı. Bir süre önce klibi için benzer bir şeyi Kaan Tangöze’de yapmıştı ama sadece dinleyicilerinin şarkısını söylerken ki görüntülerini kullanmıştı.

 

Yine sayfayı takip edenler başka sürprizlerle de karşılaştılar. İlk albümünde yer alan “O Ye” isimli şarkısının o dönem bir TV programı için çekilen klibini paylaştı burada. Yine ilk albümünden ilk klip şarkısı “Oyun Bitti”nin kamera arkasını izleme şansını bulduk. Kanyon D&R’da dinleyici ile buluştu ve onlara akustik mini bir konser verdi.

 

Sertab Erener yine sosyal medyadan bir mesaj yayınladı geçenlerde ve bir ay için New York’a gideceğini, güzel işler yapacağını ve heyecanlı olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerdeki konser akışı ise şöyle. 06 Temmuz’da gitarist Emre Kula ile İzmir Enka Eşref Denizhan sahnesinde başlayacak programı. 08 Temmuz’da Bodrum Antik Tiyatro’da “Sertab’ın Oda Müziği” projesini sunacak. 11’i Ayvalık, 12’si Altınoluk, 14’ü Çeşme sahnelerinde sevilen şarkılarından oluşan “Sertab Show” konsepti ile de devam edecek akışı. Ve bakalım bu süre içerisinde başka nasıl sürprizleri olacak.

Sertab Erener  bir süredir sosyal medya hesaplarında olsun sahnelerde ya da katıldığı diğer platformlarda farklı bir yolculuğa davet ediyor bizi. Aslında kendisine bunları sormak, konuşmak istediğimde elbette ki yanıt alamıyorum. Belki de doğru kanalları kullanamıyorum ulaşmak için bilmiyorum, bu işi bazen ciddiye fazlası ile aldığım gibi bazen de almama yanımı da ayrıca alkışlıyorum. Velhasıl üzerine birkaç şey söylemek, yazmak geliyor içimden ve zamanı diyorum. Kuşkusuz ki 90’ların hemen başında başladı müziği ile daha çok kitlelerle buluşması ama öncesinde gerek Sezen Aksu’nun vokali olarak gerekse çeşitli müzik yarışmalarında kendisi ile karşılaştığımızı biliyoruz. İlk albüm “Sakin Ol” ile başlayan albüm çalışmaları sonrasında…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 5 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*