EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Soul Kraliçesi Aretha Franklin Hayatını Kaybetti

Soul Kraliçesi Aretha Franklin Hayatını Kaybetti

Aretha Franklin 76 yaşında hayatını kaybetti.

Şarkıcının basın danışmanı Gwendolyn Quinn AP’ye haberi doğrulayarak “Perşembe sabahı Detroit’teki evinde 9:50’de hayatını kaybetti.” dedi. Aretha Franklin pankreas kanseri nedeniyle son 4 ayda 28 kilo vermişti.

25 Mart 1942’de doğan ABD’li müzisyen, kariyerine rahip babası C. L. Franklin’e kilisede gospel müzik söyleyerek başladı. 1960’ta 18 yaşındayken Columbia Records için kayıtlar yaptı. Ancak bu dönemde sınırlı başarılar elde edebildi. 1967’de Atlantic Records’la anlaşan Franklin, ‘Respect’, ‘(You Make Me Feel Like) A Natural Woman’ ve ‘Think’ gibi şarkılarla beraber kitlelerce tanınmaya başladı. 1960’ların sonuna doğru ‘Soul Müziğin Kraliçesi’ unvanını aldı.

Franklin, Billboard listelerinde toplamda 112 şarkısıyla yer aldı. Bunlardan 77’si Hot 100’e girdi, 20 tanesi ise R&B listesinde bir numaraya erişti. Franklin toplamda 18 Grammy Ödülü’ne sahip olup 75 milyonun üzerindeki satışlarından ötürü gelmiş geçmiş en çok satan kadın sanatçılar arasında yer alıyor.

Franklin, 1987’de Rock and Roll Hall of Fame’e dahil edilerek bu başarıyı gösteren ilk kadın oldu. Daha sonra 2005’te UK Music Hall of Fame’e, Ağustos 2012’deyse GMA’nın Gospel Music Hall of Fame’ine dahil edildi. Franklin, Rolling Stone dergisinin iki “tüm zamanlar” listesine dahil oldu. Bunlardan ilki 9. olduğu “Gelmiş Geçmiş En İyi Sanatçılar” olup ikincisi 1. olduğu “Gelmiş Geçmiş En İyi Şarkıcılar” listesiydi.

 

 

Aretha Franklin 76 yaşında hayatını kaybetti. Şarkıcının basın danışmanı Gwendolyn Quinn AP’ye haberi doğrulayarak “Perşembe sabahı Detroit’teki evinde 9:50’de hayatını kaybetti.” dedi. Aretha Franklin pankreas kanseri nedeniyle son 4 ayda 28 kilo vermişti. 25 Mart 1942’de doğan ABD’li müzisyen, kariyerine rahip babası C. L. Franklin’e kilisede gospel müzik söyleyerek başladı. 1960’ta 18 yaşındayken Columbia Records için kayıtlar yaptı. Ancak bu dönemde sınırlı başarılar elde edebildi. 1967’de Atlantic Records’la anlaşan Franklin, ‘Respect’, ‘(You Make Me Feel Like) A Natural Woman’ ve ‘Think’ gibi şarkılarla beraber kitlelerce tanınmaya başladı. 1960’ların sonuna doğru ‘Soul Müziğin Kraliçesi’ unvanını aldı. Franklin, Billboard listelerinde toplamda 112…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*