EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Turan Sarıbay

Turan Sarıbay

Sözü ve müziği kendinize ait “Vuruldum” isimli yeni şarkınızla çok yeni buluştuk. Sizinle ilk buluşmamız değil ki dünden bugüne ve bu şarkıya gelelim istiyorum. 2008 yılında University of Southampton Müzik Pazarlaması bölümünden mezun olduktan sonra kariyerinize müzisyen olarak devam etmeyi seçmişsiniz.
Bu bölümde eğitim almaya nasıl karar verdiniz ve müzik pazarlamasının kısaca tam açılımı nedir? Nasıl bir deneyim oldu sizin için?

Endüstri Mühendisliği den mezun olmuş ve bir mobilya firmasında sistem analisti olarak çalışmaya başlamıştım. Hayatla ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu o güne kadar.

Açık bir ofiste 2 metrekarelik bir alanda Çin malı bir bilgisayarla Excele veri girişi yapıyordum. O ofise gittiğim her an bana cehennem azabı gibi geliyordu. Ne yapabilirim diye düşündüm, aklıma yüksek lisans yapmak ve daha sosyal bir iş alanında çalışmak geldi.

University of Southampton’a kabul edildim. Güney İngiltere’nin özgürlükçü havasında kendimi bulmaya ve içimde yıllardır bastırdığım sesi daha net duymaya başladım. Müzik ile ilgili bir şey yapmak istiyordum. Bu sebeple tezimi “internet döneminde yeni müzik algısı” üzerine yaptım.

Music management okuduktan sonra müziğe sadece bir romantik bir rüya olarak değil aynı zamanda bir endüstri olarak bakmaya başladım.

Ama bana asıl kattığı ülkemizden ve koşullandırıldığımız değerlerden uzak olup ne yapmak istediğime karar verebilmek oldu.

Daha lise yıllarında şarkı sözü yazmaya başladığınızı da öğreniyoruz ki bir tanesi üzerinde konuşmayı özellikle gerektiriyor. Sertab Erener’in bana göre yorumladığı en son çok sevdiğim, iyi şarkılarından birinde sizin imzanız var Sezen Aksu ile: İyileşiyorum.
Bu buluşma nasıl gerçekleşti ve yine haricinde baska kimlerde sizin şarkılarınızı dinledik ya da önümüzdeki günlerde bu anlamda yeni sürprizlerde bekleyecek mi bizi?

Aslında kafanızda olusturduğunuz gibi bir buluşma olmadı. O dönemki grup arkadaşım sayesinde şarkıyı yolladım, çok beğendiler, Sezen Aksu sözlerin bir kısmını değiştirdi.

Nükhet Duru’nun “Tam zamanında” albümünde “Milyoner” isimli şarkının sözü ve müziği bana ait.

Son dönemde Zeynep Doruk’un son albümünde yer alan “Herşey Aşktan” in müziği bana ait.

Farklı sanatçılara şarkı yazmak benim için çok büyük bir zevk. Normalde kendi kalemimden cıkmasını beklemediğim şeyleri rahatlıkla yazabiliyorum. Bu da benim hikaye perspektifimi genişletiyor.

Önümüzdeki dönemde de sürprizler bekleyebilirsiniz.

 

İlk albümünüz “ZigZag” grubunuz Ambulans adıyla 2012 yılında yayınlandı. Ama biz bu grubun adını ve çalışmalarını daha sonrasında duyamadık ki daha sonra siz de solo çalışmalarla karşımıza çıkmaya başladınız.

Önce 2018 yazında “Gerisi Hikaye” daha sonra 2019 yılının ilk aylarında “Yaşıyorum” karşımıza çıktı. Artık müziğe iyiden iyiye ısınmıştınız ve nasıl tepkiler alıyordunuz bu şarkılarla, müzik artık sizin için nasıl bir yolculuktu?

“Yaşıyorum” ve “Gerisini Hikaye”yi yaparken sahnede canlı calmıyordum, bu nedenle şarkıların aranjelerini bilgisayar başında yaptık. Tabii bu parçaların da kendi içinde bir dinamiği var fakat canlı çalmaya başladıktan sonra seyirciye doğrudan geçecek yüksek enerjili parçaları davul bas ve gitarla düzenlemeye başladık.

 

Bu yeni şarkınızdan da anlaşılıyor ki kesinlikle ilhamını aldığınız bir müzik türü var, o da 90’lar brit-rock ve siz bu ruh geleneksel Türk müziği ezgileriyle birleştiriyorsunuz, ortaya çıkan sonuçsa bu geldiğimiz dinginleşen piyasa içinde kendine ayrı bir yer buluyor.
O halde bu şarkı ile neler olacak. Bildiğimiz üzere 2020 bize garip bir deneyim yaşattı ve çok fazla iç içe olamıyoruz, bu şarkıları birlikte yaşayamıyoruz. Adınıza neler olacak ya da neler bekliyorsunuz piyasadan, dinleyicilerden?

Aslında bu beklenti, “şarkının patlaması” benim yaratıcılığımı ve psikolojimi yıllarca olumsuz yönde etkiledi. Belki de müzik yönetimi okuduğum için de böyle bir beklentiye girdim ve neden müzik yapmak istediğimi unuttum.

Şimdi artık “Vuruldum” ile bu beklentilerden, piyasada tutan müzik türlerinden uzak, sadece kendi seveceğim ve sahnede gümbür gümbür çalacağım şarkılar yazıp yayınlamaya karar verdim.

Pandemi ile ne olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz, kendi adıma da bu dönemi üreterek ve mesleğimle alakalı yeni beceriler edinmeye çalışarak geçirmeyi düşünüyorum.

Piyasa demişken ki biraz kaba tabir oldu belki müzik dünyamız diyelim size göre nasıl bir sınav içinde günümüzde, özellikle bu işin mutfağından çıkıp geldiniz, sizi nasıl karşıladı, size tam olarak neler sundu, bundan sonrasında neler sunabilir ya da sunsun?

Söylediğim gibi bunu artık bir sınav 1olarak görmüyorum, bu kaygılarla bütün dünyadaki müzisyenler her zaman karşılaşıyor. Fakat bunu anlamam biraz zaman aldı.

Ne yazık ki sanarınızda çok yeterli olup, ticarî başarıyı hiç bir zaman yakalayamayabilirsiniz. Bir doktor ya da beyaz yaka, işlerinde yeterli olduğu an karşılığını doğal olarak hemen olmasa da yıllar içinde alıyor.

Yaratıcı mesleklerde maalesef böyle bir gerçeklik yok. Bu evrensel bir durum. Kendi adıma bunu kabul ettiğimde büyük boyutta bir aydınlanma yaşadım.

 

Yine önceki sorudan paralel devam etmek istesem hayatın içinde müzikle arkadaşlığınızı konuşalım da istiyorum. Mesela kimleri dinlediğinizi en çok, kimlerden beslendiğinizi, kimler olmazsa olmazınız ve bir gün belki bir şekilde çalışmak için hayaliniz, dileğiniz.

Söz ve müzik konusunda ayırma ihtiyacını duyuyorum. Sözlerde daha çok kendi edebiyatımızdan ilham alırken, müzik kısmında ise hem yerli hem yabancı sanatçılardan etkileniyorum

Olmazsa olmazlarım ;

Muşfik Kenter’in sesinden “Bir Garip Orhan Veli”
Oasis “Definitely maybe”
Sezen Aksu “Gülümse”
Sait Faik “Mahalle kahvesi”
Kasabian “Velociraptor”

Bir de dönemlere vuracak olsak sizi en çok hangi dönemdesiniz, o dönemin dokusuna aitsiniz?

kesinlikle 90’lara diyebilirim.

 

Söyleşimizin sonunda böyle kısa kısa sorularım oluyor kısa kısa da yanıtlar alıyorum ve şarkılarınızla baş başa bırakalım istiyorum okuyucularımızı.
“Vuruldum” şarkınız aynı zamanda kliplendi de ki konser görüntülerinden oluşuyor. Büyüsü bozulmayacaksa hangi konserdi ve ne zamandı?

2020 Ocaktı sanırım, Beşiktaş IF’de maNga dan önce sahnedeydik

Konserler demişken sahnede olmayı nasıl tanımlarsınız? Yakın zamanda bize bir konser verecek misiniz?

Tanrı’nın öpücüğü & bütüne ulaşmak.

Salgın biter bitmez en kısa zamanda

 

Peki yine konserlerden bir soru, izlediğiniz en muhteşem konser hangisiydi ve neden?

Ingiltere Hopefarm festival 2008 – Primal Scream

Kafamda yapmayı düşündüğüm soundu canlı dinleyince kendimden geçmiştim.

 

Yaşadığımız dönem birçok insanı beden olduğu gibi ruhsal olarak da çok etkiledi, siz nasıl yaşadınız, nasıl atlattınız geçtiğimiz o günleri?

Pek atlatabilmiş değilim, hem sahne üzerinde çalarken, hem de dinleyici olarak konserde bir drama yaşıyorum, bu etkileşimi yaşamadığım zaman bu dramayı hayatımda yapay olarak yaratıyorum. Sonuçları pek de iç açıcı olmuyor.

Üretmeye ve yeni beceriler edinmeye çalışıyorum elimden geldiğince.

 

Plaklar, kasetler, cdler derken şimdi de dijital platformlar? Siz en çok hangisinde mutlusunuz?

Hepsinin kendi dönemi içinde inanılmaz izleri var insanların hayatında. Şu anki dijital dünyada genel olarak mutluyum.

 

Son dönem kimleri dinliyorsunuz, mesela en son hangi şarkıda ya da albümde kaldınız?

Sharon Van Etten – Remind me tomorrow
Sam Fender – Hypersonic Missiles
Doğan Duru – Epoch

 

Ben sizin sesinizden “İyileşiyorum”u dinlemeyi isterdim notunu burada bırakıp bir cover yapsaydınız bu hangisi olurdu ya da cover yapmaktan en keyif aldığınız şarkı hangisi diye sorup son soruma gelebilirim :)

Sezen Aksu – Değer mi hiç

 

Son sorumda tam da şu anki ruh halinizi anlatan herhangi bir şarkı seçmenizi istiyorum sizden burada da paylaşmak üzere ve teşekkür ediyorum bu söyleşi için, yeniden görüşmeyi diliyorum.

Oasis – Lyla

 

 

Sözü ve müziği kendinize ait “Vuruldum” isimli yeni şarkınızla çok yeni buluştuk. Sizinle ilk buluşmamız değil ki dünden bugüne ve bu şarkıya gelelim istiyorum. 2008 yılında University of Southampton Müzik Pazarlaması bölümünden mezun olduktan sonra kariyerinize müzisyen olarak devam etmeyi seçmişsiniz. Bu bölümde eğitim almaya nasıl karar verdiniz ve müzik pazarlamasının kısaca tam açılımı nedir? Nasıl bir deneyim oldu sizin için? Endüstri Mühendisliği den mezun olmuş ve bir mobilya firmasında sistem analisti olarak çalışmaya başlamıştım. Hayatla ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu o güne kadar. Açık bir ofiste 2 metrekarelik bir alanda Çin malı bir bilgisayarla Excele veri…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*