EDİTÖRDEN
Anasayfa / GÜNÜN KLİBİ / Zion Lacroix – Gri Düş Tarlası

Zion Lacroix – Gri Düş Tarlası

 

Türk yönetmen ve hikaye anlatıcısı Doğa Vurgun, ya da kariyerinde tanınan adıyla Zion Lacroix; geçtiğimiz haftalarda müzikal kariyeri bağlamında yeni bir deneysel tekli “Gri düş tarlası”nı dinleyiciler ile buluşturmuştur. Eserini “görsel-işitsel bir anlatı” olarak nitelendiren Lacroix, klibin ve şarkının bir bütün olduğunu; sözel kısmında sorulan soruların görsel cevaplarla desteklendiğini ve kasten bırakılmış görsel boşlukların ise yine sözel anlatım tarafından örtüldüğünü dile getirmektedir.

Lacroix, sözleri ve senaryosu bizzat kendine ait olan eserinde, dikkat çekmek istediği temaları karakterize ederek yarattığı “ormandaki” rolünü canlandırması için oyuncu Mehmet Cerrahoğlu ile bir araya gelmiştir. Cerrahoğlu’nun canlandırdığı rol ile bizden saklananlara, bizim ötelediklerimze ve kendimizden sakındıklarımıza dikkat çekmek isteyen Lacroix, uzakta var olanların aslında yine her an gözümüzün önünde olduklarını anlatıyor.

Yönetmenliğini ve icrasını kendi yaptığı eserin kurgusal akışında kasten bırakılmış boşukların olduğunu dile getiren Lacroix: “Her insan farklı düşer. Her düşen farklı kalkar. Bıraktığım boşluklara düşen herkes, düştüğü yerde farklı bir şey bulup oradan kendince çıkacaktır.” diye ekliyor. Lacroix, müzikal yapımcılığını Zek Burro’nun üstlendiği ve aranjmanını Vox DeLarge’ın yaptığı “Gri Düş Tarlası”nı kısmi bir bilinç akışı olarak nitelendirirken, bu sanatsal tavrının önümüzdeki aylarda çalışmalarına başlayacağı synthwave / retrowave türündeki yeni EP’sinde de devam edeceğini söylüyor.

 

Zion Lacroix Kimdir?

1992 senesinde İstanbul’da doğan ve İtalya’da tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından üretimlerine ve akademisyenliğe Milano’da devam etmeye karar veren Türk yönetmen ve hikaye yazarı Zion Lacroix (gerçek adıyla Doğa Vurgun), yer altı kültürüyle tanışmasının ardından absürdizm, septisizm, voyörizm, pornografi ve travmaların birbirleriyle olan kesişimlerini fark edip onlardan esinlenerek hikayeler anlatmaya başladı. Okul öncesi döneminde Dominique Appia’nın “Entre les Trous de la Mémoire” tablosu ile karşılaşan ve tablonun ima ettiklerinin etkisinden senelerce uzaklaşamayan Zion, kendisi de dahil olmak üzere insanların, nelerden, nasıl kaçtıklarını izlemek ve bunları kendi gerçekliğinde yeniden canlandırmak için filmler yapmaya başladı. 2000’lerin pop estetiğini çarpıtarak kurguladığı projelerinde, yaşadığı toplumun dışarıya sızdırdığı tepkisizliği, öz kaçışı, inkarı, ötekileştirmeyi ve dışlanmayı işliyor.

Sanatçı 2019’da “The Invisible Curtains or a Gray Friday” (Les Rideaux Invisibles ou un Vendredi Gris) isimli ilk kısa filmini (super-short) yayınladı. 2019-2020 seneleri içerisinde Milano (2020), Atina (2020) ve İstanbul (2019) Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren moda filmi “Discord”un ardından, 2021’de Berlin, Bükreş ve Kiev Fashion Film Festival’de resmi seçkiye giren son moda kısa filmi olan “Prelude”un lansmanını New York Times Meydanı’nda gerçekleştirdi. Güncel olarak, 2020 senesinin son çeyreğinde hazırlıklarına başladığı ve çekimlerini tamamladığı yeni kısa filmi “Altılılar” (The Sixfold)’un dünya prömiyerine hazırlanıyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rpaLSbzFEc8&ab_channel=ZionLacroix   Türk yönetmen ve hikaye anlatıcısı Doğa Vurgun, ya da kariyerinde tanınan adıyla Zion Lacroix; geçtiğimiz haftalarda müzikal kariyeri bağlamında yeni bir deneysel tekli "Gri düş tarlası"nı dinleyiciler ile buluşturmuştur. Eserini "görsel-işitsel bir anlatı" olarak nitelendiren Lacroix, klibin ve şarkının bir bütün olduğunu; sözel kısmında sorulan soruların görsel cevaplarla desteklendiğini ve kasten bırakılmış görsel boşlukların ise yine sözel anlatım tarafından örtüldüğünü dile getirmektedir. Lacroix, sözleri ve senaryosu bizzat kendine ait olan eserinde, dikkat çekmek istediği temaları karakterize ederek yarattığı "ormandaki" rolünü canlandırması için oyuncu Mehmet Cerrahoğlu ile bir araya gelmiştir. Cerrahoğlu'nun canlandırdığı rol ile bizden saklananlara, bizim ötelediklerimze ve…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*