EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Haftanın 5’lisi: Pop’un Alternatif Yeni Erkek Vokalleri

Haftanın 5’lisi: Pop’un Alternatif Yeni Erkek Vokalleri

Onlar kapımızı / kapıları hızlı hızlı çalmadılar, sessiz sedasız içeri aldık kendilerini. Bildiğimiz o pop / popüler imajlarının aksine tamamen doğaldılar, belki radyolarda, TV’lerde şarkılarını, kliplerini sürekli görmedik, dinlemedik ama sosyal platformlarda ya da gittiğimiz sahnelerinde, karşılaştığımız bir yerlerde onlara ulaşmak zor olmadı. Bu sene / yaz yeni vokallerle / iyi seslerle karşılaştık özetinde ve onlarla önümüzdeki günlerde yeniden yeniden karşılaşacağımıza emindik. Birlikte ses verelim kendilerine, birlikte bir kim olduklarına bakalım ve merhaba diyelim dünyalarına.

Ahmet Korukçu – Bir Şarkının Köşesine Oturdum Ağladım / Çimen’s Yapım

Amerika’da Emory Üniversitesi’nde hem müzik, hem de iktisat eğitimi alan Ahmet Korukçu, ABD. ve Türkiye’de müzik yapım sektöründe çalışmasının yanı sıra bu sefer işin mutfağına kendi albümü için girmiş. İlk albümü “Bir Şarkınıın Köşesine Oturdum Ağladım” yaz başında Çimen’s Yapım etiketi ile raflarda yerini aldı. Albüm henüz yayınlanmadan önce “Kal Yanımda” isimli şarkısı TV dizisi Kiraz Mevsimi’nde kullanıldıktan sonra kendisi merak edilmeye de başlanmıştı. Aslında müzisyen ilk klip şarkısı “Tövbeler Yetmez”i de çok öncesinden çekmiş ve sosyal medya sayfalarında paylaşmıştı bile.

Albüm dolu dolu bir album, 12 şarkıya yer verilmiş. Tüm müzikler kendisine ait. 7 şarkının sözlerinde F.Gül Yanık’ın imzasını görüyoruz. Yanık uzun zamandır söz yazan aynı zamanda besteler de yapan bir değerli dostumuz ki Müzik Ekspres sayfalarından da ismine aşinasınız. Albümün düzenlemelerinde ise rüya gibi bir kadro (Kıvanch K., Erhan Bayrak, Genco Arı, Aytekin Kurt, Duran Genç) var adeta. Beraberinde Erdem Sökmen, Eflatun, Sibel Gürsoy, Ayhan Günyıl, Metehan Köseoğlu, Cengiz Ercümer, Birkan Şener, Gültekin Kaçar, Burcu Arı başta önemli müzisyenler de enstrümanları, sesleri ile eşlik etmişler albüme.

Albümün en büyük sürprizlerinden biri de masteringini Madonna, Lady Gaga, Robin Thicke, Jay Z, Katy Perry ve Rihanna gibi isimlerle de çalışan Chris Gehringer’ın yapmış olması. Albümün neredeyse tamamında 90’lı yılların o saf, temiz, güzel havasını soluyabiliyoruz ki o kadar da doğal. Korukçu albümünde herhangi bir ticari kaygı yaşamamış ve bitmiş olmasına rağmen uzun bir süre en doğru şartlarda ve zamanda yayınlanması için beklemiş. Bu hem bir artı hem de bir eksi. Artı çünkü şarkılar demlenmiş, bu süre içinde belki daha önce göremediklerini görebilmiş, albümü tek bir şarkı görmeyip tüm şarkıların kendi başına ayrı bir hit olması için çalışabilmiş. Eksi çünkü piyasa artık çok büyük bir akışla ilerliyor, beklemeye gelmiyor, şartlar değişiyor, zorlaşıyor. Maalesef şirketler de eskisi gibi destek vermiyorlar ve her şey kişiyi kendi başına kalmaya zorluyor. Bu da bir süre sonra maddi ve manevi anlamda bir yorgunluğu getiriyor beraberinde. Bir ikinci albümünü bu kadar uzun bir süre beklememek dileğiyle.

Klip:

 

Buray – 1 Şişe Aşk / Sony Müzik

Ağustos ayında yayınladığı ilk albümü “1 Şişe Aşk”la buluştuğumuz Buray 1984 Kıbrıs doğumlu bir müzisyen. Haluk Levent, Kuzey, Rober Hatemo, Soner Arıca, Hazal, Gökhan Tepe, Berksan, İzel gibi isimlere Kıbrıs konserlerinde vokaller gerçekleştirmiş. Solistliğini üstlendiği “Sensitive Vibrations” grubuyla ve “Acoustic Ceremony” projesiyle birçok konser veren genç müzisyen geniş ve modern İngilizce repertuvarı ile de ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış. 2004 yılında “United Boyband” grubunun solisti olarak Kıbrıs Eurovision elemelerinde 125 yarışmacı arasından finale kalan ve İngiltere Royal Alexandra Palace’da konser veren Buray, 2008 yılında “Yanayım” adlı şarkıyla hızlı bir çıkış yapan Babutsa grubunun albümündeki çoğu şarkıya da aranjörlük yapmış, gitarlar çalmış.

Albümünün prodüktörlüğünü Bahadır Tanrıverdi gerçekleştirmiş, aranjeleri ise kendisine ait. Sekiz şarkının tümünde kendisi ile birlikte Gözde Arçel ismi ile karşılaşıyoruz. Ferhat Göçer, Selim Gülgören, Ömür Gedik gibi isimlere şarkılar vermiş bir isim Arçel ki önümüzdeki günlerde albümün bu büyük pay sahibi ile daha sık karşılaşacağımıza inanıyoruz. Albümde yer alan “Sen Sevda mısın” isimli şarkısının bir TV dizisi’nde (Çilek Kokusu) yer almasından sonra ilginin daha bir üzerine çekildiği de gerçek, albümü şu anda çok satanlar listesinde ilk on içinde ki bu da heyecan verici. Albümünün tanıtım konserini Jolly Joker sahnesinde gerçekleştiren Buray bu ilk konserinde “Kadınım”, “Fayton”, “Dedikodu”, “Geri Dön”, “Mecbursun”, “Sakın Gelme”, “Kandırdım”, “Hiç Bana Sordun Mu?”, “Uptown Funk”, “Billie Jean” ve “Happy” gibi bildiğimiz şarkılara da yer vermiş. Sıradaki ilk konseri o6 Kasım’da da İzmir Ooze Venue sahnesinde.

Klip:

 

Emre Özdemir – Beni Bırakın / DMC

2011 yılında bir albüm yayınlamış Özdemir, doğrusu Ozan Çolakoğlu, Ümit Sayın, Erdem Sökmen, Ercüment Vural, İsmail Soyberk, Bahadır Tanrıvermiş, Tuba Önal, Ercüment Vural ve Cihan Okan gibi isimlerin desteği ile ama ne yazık ki bu yeni single vesilesi ile haberim oldu ve internet üzerinden ulaştım “Yum” albümüne ki belki sizin de merak edip üstüne gidebileceğiniz bir durum olabilir bu. DMC etiketi ile yayınlanan bu yeni single çalışmasında bir Levent Yüksel coverı var ki “Beni Bırakın” bir Sezen Aksu -Onno Tunç ortak çalışması. Şarkıya Emirhan Cengiz biri reggae olmak üzere iki versiyon getirmiş. Şarkı son dönemin popüler DJ’lerinden Suat Ateşdağlı tarafından da ayrıca remixlenmiş. Belki remixine itirazımız olmayabilir ama iki ayrı düzenlemede bir şarkıyla buluşmayı bir dinleyici olarak sevmiyorum ve heyecan duyamıyorum.

Bu coverın yanında iki şarkı daha var ki birinin sözlerini Sude Bilge Demir ile yazmış, diğeri ise sözü – müziği Demir’e ait olan bir şarkı. Bir şekilde Demir’lerin ortaklığı birbirine uymuş zira Sude Bilge Demir’in sözlerini ve müziklerini ve durduğu yeri çok fazlası ile önemsiyorum, direk dinleme sebebi olarak içeriye alabiliyorum. Göründüğü kadarı ile arkasında DMC gibi bir şirket var şu anda ve bu durum zaman içinde çok daha fazla kitleye sesini duyurabilir Özdemir’in, duyurmalı da. Tüm buraya kadar her şey güzel de albümün bir şekilde tanıtımı için midir bilinmez, bir şey denenmek istemiş. Klibinde yönetmen tarafından yerleştirilen bir fark (fark ne, ne gibi bir durum, acaba ne?) dinleyici tarafından bulunsun istenilmiş, bulup ilk paylaşacak olana tatil hediye edilmiş, çok eskiden vardı böyle şeyler ve sonuçtan eminim kimse mutlu ayrılmadı, keşke böyle bir şeye ihtiyaç duyulmasaydı, ya da bir kişi tatil mi yaptı bu vesile ile; belki de onun açısından bakıp bu duruma da çok takılmamalı. Yeniden hoş geldi müzik dünyasına Öndemir.

Klip:

 

Ferhat Köse – Nazlanma / Ossi Müzik

Bu yılın Mart ayında yayınladığı iki şarkılık (artı bir versiyon) single çalışması “Buraya Kadar” ile sesini daha çok kitleye duyurma şansını yakaladı müzisyen. Oysa ki 15 yılı aşkın sahnelerde profeyonel bir şekilde müziğini dinleyici ile buluşturan, deneyimli bir vokal kendisi. Aynı zamanda zihinsel engelliler okulunda müzik öğretmenliği de yapan Köse bu single’a adını veren şarkıya Amsterdam’da klip çekti önce. Diğer şarkı ise bir düetti ve kendisine eşlik eden isim Soner Arıca’ydı, şarkı da Arıca’nın bir bestesiydi.

Ara çok açılmadan geçtiğimiz günlerde Ossi Müzik etiketi ile bir şarkı yeniden buluştuk müzisyenle. Biliyorsunuz bir cover modası var ve söylenmedik neredeyse hiçbir şarkı kalmadı artık ve dinlediklerimiz de çok büyük bir heyecan vermiyor, bizi şaşırtmıyor. Ama Köse çok doğru bir şarkı seçmiş ve de çok güzel yorumlamış, bir de keyifli kliple tamamlamış şarkıyı. Aşkın Nur Yengi’nin en sevilen şarkılarından biri olan “Nazlanma” harcanmamış ve yeniden doğmuş adeta. Bazı şarkılar vardır ki alırsın ve onu çok farklı bir yere götürebilirsin. Ama bazıları da vardır ki zaten çok güzeldir, ona çok gerekmedikçe dokunmaktan kaçınmalısın. Burada da bu durum korunmuş sanki ve gerek dünün gerek bugünün dinleyicilerine hoş bir keyif sunulmuş. Burada da aranjör Serkan Balkan’ı ayrıca tebrik etmek lazım. Single mantığından umarım çıkar ve bir sonraki buluşmamız bir album üzerinde olur kendisi ile.

Klip:

 

Onur Şener – Sel Suyu / 3 Adım Müzik

Kendisi “O Ses Türkiye” isimli yarışma programına “Show Must Go On” isimli şarkı ile katılmış ve dört jüri üyesini de döndürmeyi başarmış. Sonrası kaç aşama yükseldi bilmiyorum ama yarışmayı birinci olarak tamamlamamış. Birinci olup olmaması bu formatta ya da o ekip arasında önemli değil, önemli olan yoluna kaldığı yerden devam ediyor olabilmesi ki güçlü bir sesi var, ama kendi çabası ama birilerinin desteği onu bir mini albüme taşımaya yetmiş.

Yeliz’in 90’larda söylediği çok iyi şarkılardan biri olan “Sel Suyu” akla gelmiş ve cover / çıkış şarkısı olarak seçilmiş. Güçlü bir kadın sesinden, güçlü bir şarkı olarak dinlediğimiz “Sel Suyu” Şener’in sesine yakışmış, bir şekilde şarkı harcanmamış, çıkış olarak bu şarkının seçilmesinde yanlış karar verilmemiş. Şarkının düzenlemesini kendisi ile birlikte aynı zamanda bir albümü de olan, keman sanatçısı ve aranjör Alper Kömürcü gerçekleştirmiş. Yine Kömürcü ile birlikte İstanbul Strings’in yaylıları şarkıya ayrı bir hava vermis. Ankaralı müzisyenin albümünde yer alan diğer şarkıların isimleri ise Kafa, Tears Of Sun, Asla, Kader ki album fiziki olarak henüz raflarda yerini almadı ama digital platformlardan edinilebiliyor.

Klip:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*