EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Nazan Öncel’in “Durum Şarkıları”na Dair

Nazan Öncel’in “Durum Şarkıları”na Dair

Birçok yerde yazdım onunla ilk tanışmamı, ona olan sevgimi birçok yerde dile getirdim.

En baştan yeniden uzun uzun yazmayacağım ama bir giriş yapmam gerek yazıya ve nereden başlamam gerek bilemiyorum. Evet onun ismi geçince akan sular duruyor kalbimde, heyecanım katlanıyor ve kelimesiz kalıyorum bir yerde.

Nazan Öncel’in son albümü “Durum Şarkıları” geçtiğimiz günlerde DMC etiketi ile raflarda yerini aldı. Sadık dinleyicileri hemen soluğu müzik marketlerde aldı çünkü onun aşkı bize tüm albümlerini yan yana getirtti, biri eksik kalmadı, kalmayacaktı, bu yan yana gelmeyi çok sevdik biz. Hatta belki bunu sadece o özel dinleyicileri anlar, açmadan önce şöyle bir dokundum CD’nin kapağına, sarılır gibi bir buluşma öncesi.

Öncesi bu nasıl güzel bir kapaktı, tüm renkliliğine rağmen Nazan Öncel nasıl da siyah beyaza en çok yakışandı. Bu illüstrasyon üstelik tanıdıktı, geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Akşit Togay’ın bir karesinden uyarlanmıştı ki albüm onun anısına ithaftı. Eminiz bir yerlerde o da sarılmıştır bu albüme içtenliği ile, o uçan kuşlar selamımızı götürsün ona.

A3 Müzik yapımcılığı ve kendi prodüktörlüğü ile hazırlanan albümde açılış şarkısını Janti düzenlerken diğerlerinin tümünde Hakan Kurşun imzasını gördüm önce. En son iki sene önce şahane bir albümünü dinlemiştim Kurşun’un ki bu albümde bırakacağı soluğu merak ederek hemen diğer sayfaya müzisyen kadrosuna göz attım. Kurşun’un tüm gitarları ve beraberinde vurmalı çalgıları üstlendiği albümde Ahmet Koç, Mehmet Akatay, İstanbul Strings, Umut Şenyaylar, Mert Kemancı, Banu Selim Aşan, Özgür Arkun, Emir Kemancı, Şenol Arkun, Atuğ Öncü, Erdem Şimşek, Nedim Ulusoy, Volkan Öktem, Turgut Alp Bekoğlu, Can Güngör, Caner Güneysu, Caner Üstündağ gibi çok önemli isimler ile karşılaştım. Düşünün daha içeri girmeden böylesi usta bir ekip bizi bekliyordu beni ve bu gerçekten heyecanımı arttırıyordu. O halde dinleyelim hadi…

 

Uzun geçen bir kış için, kırılan kalbim için umut

İki dakikalık bir girizgahın (ki şahane bir senfoni) ardından bizi karşılayan “Umut”. Hani o hiç kaybetmek istemeyeceğimiz şeyi, sımsıkı sarılmamız gereken hâli o denli bir eski türkü tadında, öylesi güzel anlatan bir başlangıç ki daha ilk sözlerinden son satırlarına ben de bu şarkının bir parçasıyım diyorsunuz, ama yalnız içen ama yalnız yatan bir adam ama şair paltolu sevgili. Bazı şarkılar hani ilaç gibidir ya, şifa niyetinedir, bu şarkı tam da öyle bir yerde, tam da bir şeylere küseceğimiz, kırılacağımız bir demde, seni alır dışarılara çıkarır, bahara gülümsetir, kokular sarar içini. Bir yanım “Umut”a ağladı, bir yanım gülümsedi. Ben zaten ikizler burcuydum ve saçma bir aşıktım.

 

Çok pis özlemişim zaten, tam içim kararmışken

Nazan Öncel’in Manuş Baba, Manuş Baba’nın da Nazan Öncel sevgisini herkes biliyor. Bu sevgi bu albümde bir düet taçlandı ve “Kimler Gelmiş” aynı zamanda albümün de ilk klip şarkısı oldu. Bir şekilde yolun bu kesişmesi her iki tarafında dinleyicileri için güzel bir sürpriz tamam ama şarkı, ya şarkı? Soluksuz… Öncel’in en sevdiğim albümlerinden Sokak Kızı’ndaki, Demir Leblebi’deki şarkıların bir havası var bu sözlerde, notalarda ki kendisinin en sevdiğim yanlarından biri de bu. Film orada koptu, dibim orada düştü, çok pis özlemişim gibi sözler başka kimsenin albümünde kimsenin bir şarkısında karşınıza bu kadar güzel çıkmaz, Öncel’in en büyük sırrı bu belki de. Düşünün “Aşkitom” diye bir şarkı yaptı, onda bile kendimizden geçtik.

 

Kimin için saklamış kader seni, benim için saklamış

“Hiç kimseyi bu kadar özlemedim” diye başlıyor “Siyahlar”. Evet özlüyoruz, birilerini, bir hallerini hep özlüyoruz. Belki biraz klasik olacak ama şarkılarda hep birilerini ayrı tutuyoruz diğerlerinden ve hep ona yükleniyoruz, ona gönderiyoruz bir şarkıyı. Yaşıyorsa belki bir yerlerde umut var, ya yaşamıyorsa, ya sözlerdeki gibi bir daha o hayali kuramayacaksanız beraber, kollar sarılamayacaksa. En çok gözleri hatırlanır sevgilinin belki de, gözler aşkına bir şarkı bu, bir daha görürsün ama göremezsin, ben göremeyeceğim bir çift göz aşkına dinledim, sevdim, öptüm, kokladım. Kader sağ olsun dedim. Sustum.

 

Benim sana verecek bir küçük kalbim var ve de sana diyecek bir kısa cümlem

“Bana Bir Sen Yetersin” diyor şarkı devam ediyor bir sen güzelsin. Bir önceki şarkının duygusundan, ruhundan daha çıkamamışken iki kat güçlü, on kat güçlü adeta bir vuruş daha. Hani sokakta yürürken yanına alıp gideceğin yere kadar mırıldanacağın bir şarkı ama bir o kadar da sadece hissetmek zorunda kalanların hissedeceği bir şarkı gibi. Bir de “gittiğine mi yanayım, yandığımla mı kalayım, böyle bir hal içindeyken, yarın neden uyanayım” diyor ya sözleri. Adıma yorgun bir kış yaşadım, bazı sabahlar uyandım ki, bazı sabahlar uyanamadım. O sabahlar adına yudumladım.

 

Yani sustuklarım var benim, yani “yani”lerim çok benim

“Yaniler”… Yani buraya kadar geldiğinizde tamamen emin oluyorsunuz ki özlediğimiz bir Nazan Öncel albümü bu. Özlediğimiz sözler, özlediğimiz besteler, özlediğimiz düzenlemeler. Uzun zaman sonra sahne almaya başlamıştı Öncel ve ilk konserinde en öndeydim, on arkadaş falan gelmiştik. Ardı ardına o en şarkılar gelmeye başladı ki ben sağımda solumda kim vardı unuttum, neredeyim unuttum. O en güzel zamanlardaydım, bitsin hiç istemedim. İşte bu albümü, bu şarkıları dinlerken o koku geldi birden evime, kendime ardı arkası kesilmeyecek kahveler yaptım, iyi ki…

 

Her şey illegal arkadaş, her şey illegal

“Bir tutam yaşayalım” diyor ya şarkı sahi fazlasını mı istiyoruz hayır. Ama bir akış bir akış ki herkesin psikolojisi yerlerde, herkes gergin her yerde ve böyle hiç güzel değiliz. Öncel’in sosyal medyadan birçok olan bitene, yaşanana duyarsız kalmadığını ve hiçbir zaman sözünü sakınmadığını biliyoruz. Bir yerde hepimizin sesine ses, elimize el ki bu yanı ile de kalbimizi ayrı çalıyor. Burada yani “İllegal”de de bunların hepsini dile getiriyor adeta. Bir konserinde bu şarkıyı yüksek sesle herkes beraber söylesin istiyorum ve bir de güzel yaşamak, başka ne istiyoruz ki.

 

Yalan söyleyecek yaşı ben çoktan geçmişim, sorun şu ki sevgilim, çok özledim

Gelmiş geçmiş Nazan Öncel şarkıları listesi yapsam ki kolay cesaret edemem, birini diğerinden ayıramam ama “Demir Leblebi” şarkısı kesinlikle ilk on şarkım içinde yer alır. 90’ların sonunda yayınlanan ve aynı adlı albümün son şarkısı olan “Demir Leblebi” o zamana kadar dinlediğimiz şarkılarından (ve hatta sonrakilerden de) hem söylem, hem tavır olarak çok daha uç bir yerlere gitmiştir. Oradaki yürüyüşü sevenler “Mükemmel Kusur” isimli bu şarkıyı da sevecektir ve de ne iyi edecektir. Biraz bir filmin müziği gibi, biraz bir müziğin filmi ve hepimizin bir rolü, belki de bir kusuru var sanki bu şarkıda.

 

 

Ne ormanlar yandı bende, onu da sen göremedin

Bu albümde bağlama, cura, saz gibi enstrümanlara yer verilmiş olması ve elbette bu enstrümanların doğru yerlerde şarkıyla buluşması gerçekten heyecan verici. “Kısa Çöp” isimli şarkıda da bu durum karşımıza çıkıyor ve bu etnik hava yine bizi içinden çıkmak istemediğimiz bir havaya sürüklüyor. Bu arada belirmeden geçemeyeceğim ki her şarkı bir illüstrasyonla sunulmuş ve tamamı Ergün Gündüz imzalı. Gündüz her şarkıyı öyle güzel hissetmiş ve resmetmiş ki herbirini alıp duvarlarınıza asmak istiyorsunuz.

 

Ben bir küçük harfim, hiç büyük harf olmadım

ve finale doğru son üç şarkı. Sorularla dolu bir şarkı “Ben Bir Küçük Harfim”. En çok hangi harfiz diye de ben bir soru ekleyebilirim hemen yanına, şarkıda öyle bir soru var ki yanıtını yaşamak lazım galiba. Hangimiz ölü, hangimiz diri, ben mi, sen mi?… Oysa bahar geliyor hani ama hiç fark etmez, her mevsimde içimizde renk var hüzünlere.

 

Kalbimi gezdirdim bu akşam, çocukluğumla buluşturdum

“Gezgin” bir şarkı. Sen yoksan şarkılar var diyor sözleri. Güllerin İçinden’e, Yalnızlar Rıhtımı’na, Kaybolan Yıllar’a, Yıldızların Altında’ya, Mahur’a selamını çakıyor. Hepimizin hayatında böyle ama anlamlı ama anlamsız (hani alakasız bir yerde alakasız bir şarkı çalar da o an’ı öyle anımsarsınız ya) şarkılar yok mudur öyle, o şarkılar bir boşluğu tamamlar mı bilinmez, birilerini ve o bir zamanları geri getirir mi bilinmez ama birkaç dakika da olsa yaşatır ya. Bu şarkının dokusunu çok ama çok sevdim, ben de bir “Gezgin”im ve her gittiğim yeri, her yaşadığım kişiyi bir şarkı ile kafamda bütünleyebilirim. Öteki türde hep yarımım sanki.

 

Dünya on santim kaymış yerinden, kimsenin derdi değil

“Kuşlar da Gitti” albümün son şarkısı ki beni daha ismi ile bir kere merak ettirdi. Senenin bir ay’ı göğümü kuşlar kaplar, çatımdan göğe kafamı uzattığımda milyonlarca kuş akşamı bir geçitle karşılar, derken her geçen gün biraz daha azalırlar ve sonra seneye kadar o kalabalıktan yoksun kalır göğüm. Evet kuşlar gidiyor da yine dönüyor başka kanatlar olarak yine, ama zamanla yitirdiğimiz o çok sevdiğimiz insanlar ya da o değerler, dostluklar. İşte böyle bir final. Özlemelere yansıma, özlemeleri bile özlüyoruz ya bazen, o derece mi eksiliyoruz günden güne, sahiden o kadar mı?

 

Albümü aldım ve bugün bir hafta oldu yayınlanalı, bir hafta içinde nereye gittimse sürükledim. Kendisine ayırdığım ayrı bir rafa CD’yi özenle yerleştirdim. Nazan Öncel’i evet çok özlemişim. Beraberinde bir albümde baştan sona bir yolculuğu çok özlemişim. Bu yeniden buluşmanın adına o sürüklendiğim her sokakta bir sessizlik, bir düş iz bıraktım, bırakacağım. Belki karşılaşırız.

Durumum bundan ibaret.

 

DMC
Birçok yerde yazdım onunla ilk tanışmamı, ona olan sevgimi birçok yerde dile getirdim. En baştan yeniden uzun uzun yazmayacağım ama bir giriş yapmam gerek yazıya ve nereden başlamam gerek bilemiyorum. Evet onun ismi geçince akan sular duruyor kalbimde, heyecanım katlanıyor ve kelimesiz kalıyorum bir yerde. Nazan Öncel’in son albümü “Durum Şarkıları” geçtiğimiz günlerde DMC etiketi ile raflarda yerini aldı. Sadık dinleyicileri hemen soluğu müzik marketlerde aldı çünkü onun aşkı bize tüm albümlerini yan yana getirtti, biri eksik kalmadı, kalmayacaktı, bu yan yana gelmeyi çok sevdik biz. Hatta belki bunu sadece o özel dinleyicileri anlar, açmadan önce şöyle bir dokundum CD’nin…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.73 ( 3 oy)

2 yorum

  1. Albümleri anlatan bu tür yazıları çok seviyorum. Çok teşekkürler Kadri Bey.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*