EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / Sevtap Ünal / Diskografi

Sevtap Ünal / Diskografi

Biyografi

Sevtap Ünal ismi ile ilk kez 2007 yılında Zerrin Özer’in “Ömür Geçiyor” isimli albümünde karşılaştı dinleyici. Sözü ve müziği kendisine ait bu şarkının Çağan Irmak imzalı klibinde de yer aldı ve şarkı albümün öne çıkan çalışmalarından biri olarak anımsandı.

İlk albümü “İnsanlar Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan”ı 2011’de çıkaran Sevtap Ünal aynı zamanda moda tasarım dünyasının da önemli bir ismi. Ümit Ünal moda markasının kurucu ortaklarından. Moda ile müziği de buluşturduğu “White Birds” isimli bir proje gerçekleştirdi ki İstanbul, Berlin, Düsseldorf gibi şehirlerde gerçekleşen performansları ile dikkatleri üzerine çekti. 2012 yılında ilk konserini Hayal Kahvesi’nde gerçekleştirdi ve sahnesinde Sema Moritz, Nerhan Hepşen, Aytunç gibi müzisyenleri konuk olarak ağırladı. Aynı yıl kadın sorunlarına karşı geliştirilen “Her Ses Bir Nefes” isimli sergide de ülkenin birçok önemli kadın sanatçıları ile birlikte yerini aldı.

Bu albümde yer alan açılış şarkısı “Bu Yüzden” dünyaca ünlü compilation sersi “Made in Turkey”in altıncı serisi için de seçilirken 2013 yılında yayınladığı “O Benim” isimli single  çalışması da serinin yedincisi için seçildi.  Aynı yıl Kadri Karahan’ın hazırladığı ve 46 müzisyenin yer aldığı “Akustik Şiirler” isimli kitap projesinde bir ve sahnesinde bir şiiri, 2020 yılında yine Kadri Karahan’ın “Karanlık Bir Drama” çalışmasında vokali ile karşımıza çıktı.

İlk albüm çalışmasından üç yıl sonra yayınladığı “Bu Kavga Çok Hüzünlü” adlı çalışmasında ülkenin önde gelen müzisyenleri ile yeniden dinleyicisi ile buluştu.  Albüm o yıl Müzik Ekspres’in en iyi albümü seçilirken albümde yer alan “Alayına İsyan”; en iyi üçüncü şarkı, klibi de yılın en iyi klibi olarak değerlendirildi.

2022 yılında yeniden dönüşünü “Oysa” isimli şarkısı ile gerçekleştirdi ki yine Müzik Ekspres’in yılın şarkıları listesine ikinci sıradan giriş yaptı.

2023 yılında da belirli aralıklarla çalışmalarını yayınlamaya eden müzisyen bu çalışmalarını bir albümde bir araya getiremeye ve yeni yılın ilk aylarında plak olarak dinleyicisi ile buluşturmaya hazırlanıyor.

 

 

2011 / Albüm
İnsanlar Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan

 

 

2013 / Karma Albüm
O Benim

Sevtap Ünal, ‘O Benim’ isimli şarkısı ile suskunluğunu bozuyor. Ünal, WePlay’den yayınladığı yeni teklisi ‘O Benim’i dijital olarak satışa sundu. Söz yazarı ve besteci olan Sevtap Ünal ilk solo albümü ”İnsanlar, Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan” ile beğeni toplamıştı. Son dönem şehir müziğinin yeni kadın ozan adaylarından olan Ünal bu şarkıda naif bir aşk hikayesini anlatıyor.

Sevtap Ünal, ilk albümünden bu yana moda dünyasındaki çalışmaları ve albüm yoğunluğu nedeniyle suskun kalmıştı. Bu süreyi yeni şarkılarıyla dolduran Ünal​,​ ilk şarkısı ‘O Benim’ ile müzikseverlerin karşına büyük bir heyecanla çıktı. Ünal ünlü moda tasarımcısı Ümit Ünal’ın kız kardeşi ve moda markasının yöneticisi olarak da moda dünyasında çalışıyor.

Müzisyenin ağabeyinin de dediği gibi Sevtap Ünal, şarkılarıyla yakası açılmamış sözlerini bizim için açıyor. Alıyor bizi bir korsan gemiyle yola döküyor. Yanıt veriyor arkamızdan “Nereye?” diye soranlara. Üstelik dimdik ve elinde mikrofonla. Evrensel bir müzik anlayışı ile akustik ve elektrik soundlarını sentezlerken, yaşanmışlıklarını deneysel bir yaklaşımla özlenen lirik bir ustalıkla bugüne ve bundan sonrasına aitliyor.

Sevtap Ünal WePlay’den yayınladığı ‘O Benim’ isimli şarkısı için bir klip çekti. Şarkının düzenlemesini Tansel Doğanay üstlendi. Şarkı yurt dışında yayınlanan ünlü “Made in Turkey” serisinin 7’ncisinde fiziki olarak da yerini aldı.

 

 

 

2017 / Albüm
Bu Kavga Çok Hüzünlü

İlk albümünü 2011’de “İnsanlar Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan” adıyla yayımlayan Sevtap Ünal, 2013’te “O Benim” teklisini kaydetmişti. Sanatçının ikinci albümü “Bu Kavga Çok Hüzünlü” dijital platformlarda yerini aldı ve Sevtap Ünal adından söz ettirmeye başladı.

On Air Media Reflex Müzik etiketiyle çıkan albümün aranjörlüğünü Evren Arkman gerçekleştirdi. Albümün çıkış parçası olan “Zamanın Birinde”ye çekilen klip Volkan Ergen imzası taşıyor.

Müzik ve kreatif yönetmenliğini Kadri Karahan’ın, stil ve kreatif danışmanlığını Ümit Ünal’ın yaptığı albümün müzisyen kadrosunda Evren Arkman, Selim Aydın, Eray Polat, Efe Demiryoğuran, Cihangir Aslan, Can Güngör, Gökhan Tümkaya, Erkal Öztürk, Melih Babalı, Kenan Dalgıç, Saygın Akbudak, Mert Günel, Hüseyin Cebişçi, Kadri Karahan ve Aida Nadeem yer aldı.

Nadeem’in vokali ile konuk olduğu albümün final şarkısı “Alayına İsyan” bugüne kadar dinlenilen Sevtap Ünal şarkılarından farklı sözleri, müziği ve düzenlemesi ile de ayrı bir yerde duruyor ve ruh hallerinin isyan noktasına notalarla dokunuyor.

Kayıtları Çekirdek ve Harem’s Studio’da tamamlanan albümün mix’leri Arzu Alsan, mastering’i Emre Kıral, Ümit Ünal imzalı kostümlerin kullanıldığı fotoğraf çekimleri Kadri Karahan, albümün grafik tasarımı ise Mertkan Tekin tarafından gerçekleştirildi.

 

2022 / Single
Oysa

Ruha dokunacak derinlikte yaptığı şarkılarıyla ve tarzıyla adından söz ettiren başarılı sanatçı Sevtap Ünal, “İnsanlar Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan”, “O Benim”, “Bu Kavga Çok Hüzünlü” adlı projelerinin ardından on şarkılık yeni albümü öncesi “Oysa“ isimli teklisini müzik severlerin beğenisine sundu.

Müzik tutkusu ile edebiyata olan yatkınlığını birleştirerek şiirlerini şarkılara dönüştüren Sevtap Ünal, “Oysa” adlı yeni single çalışmasına kendi imzasını attı. Aranjesi, mix ve mastering’i Tansel Doğanay imzası taşıyan şarkının kayıtları Ont Music Network Stüdyosu’nda gerçekleşti. Proje fotoğrafları Azize Desing Studio’da Begüm Koç tarafından çekildi. Çatalca’da doğanın içinde Begüm Koçum tarafından çekilen klipte Sevtap Ünal’a Ümit Ünal eşlik ederek kardeşi ile aynı karede yer aldı ve aynı zamanda projenin styling kısımını üstlendi. “Oysa” nın akustik ve elektronik gitarlarını Ali Demirel, klavyesini ise Tansel Doğanay çaldı.

Sevtap Ünal, benzer melodilerin kullanıldığı şu dönemde, müziği ve altyapısı ile farklı sound‘ları kendi tarzında barındırarak, her şarkısında farklı bir hikayeyi ve duygu dinleyiciye sunmaya devam ediyor.

Sevtap Ünal’ın “Oysa” adlı yeni teklisi müzik piyasasının yenilikçi bakış açısına sahip ve profesyonel kadrosuyla hizmet veren genç şirketlerinden Ont Music Network etiketiyle tüm dijital platformlarda yayında.

 

 

2023 / Single
Beni Sen Sevme

Sevtap Ünal ikinci teklisi “Beni Sen Sevme” isimli yeni şarkısını bağımsız olarak yayınladı.

Albüm çalışmalarına aralıksız devam ederken geçtiğimiz yaz aylarında paylaştığı, sözü müziği yine kendisine ait olan yeni albüm çalışmasındaki şarkılarından ilk teklisi ‘Oysa’ ile güzel bir çıkış yakalamıştı.

Şimdi ise ikinci teklisi “Beni Sen Sevme” ile başarı grafiğini her yeni şarkısıyla yukarı taşıyan Sevtap Ünal, güçlü kalemi ve melankolik şarkılarıyla iddiasını bir kez daha ortaya koyuyor.

“Beni Sen Sevme” şarkısının düzenlemesi, mix ve masteringi Arzu Alsan imzasını taşıyor.

Video klibine baktığımızda şarkının duygusu, başka türlü resmedilemezdi hissiyatına kapıldığımız, senaryosu, kurgusu, kostümleri ve oyuncu kadrosu ile sanat filmi tadındaki klip çekimini Şile Sahilköy’de ”Bundan sonra tüm şarkılarım ona emanettir dediği…” Efe Cansoy yönetmenliğinde gerçekleştiren Sevtap Ünal ”Beni Sen Sevme” ile aşkın güvenli ve konforlu alanından çıkıp gerçekçi yaklaşımı ve ne istemediğini bilen bir tavırla duruşundan taviz vermeden, ilişkinin Z raporunu önümüze fırlatıyor adeta.

Durup düşünüyoruz kaçımız bu cesareti gösterebiliyoruz acı ve ıstıraba dönüşmüş, hırpalanmaya başlamış bir ilişkiden, kaçımız böyle sağlam çıkıp, beni sen sevme diyebiliyoruz kalbimizi emanet ettiğimiz, “canımsın” diyerek canımızı yakanlara..

 

 

2023 / Single
Sen Değil miydin?

Sevtap Ünal’ın yeni çalışması “Sen Değil Miydin”in sözü ve müziği kendisine, düzenlmesi Tansel Doğanay’a ait. Şarkıda kendisine Doğanay (klavyeler) ile birlikte Emrah Koçak (akustik – Elektronik gitar), Ricardus Debonias (perküsyonlar), Evren Arkman (vokal) eşlik ediyor. Mix & masteringi Evren Arkman, kapak tasarımı ise Mertkan Tekin tarafından gerçekleşiyor.

Şarkının Efe Cansoy yönetmenliğinde çekilen klibi de önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Tüm müzik marketlerde yerini alan bu çalışmasının ardından müzisyen her ay yeni bir şarkısını yayınlayarak albümüne doğru kalplerde bir iz bırakmaya hazırlanıyor.

“Hüzün Alanı” adıyla 2023 yılına tarihlediği yeni albümünde, insanın sevme hallerini, müziğe ait kararlı bir deneysellikle tanımlıyor Sevtap Ünal.

Albümünde ki her eser, başka bir tarifi aşkın. Ve hüzünlü yanını kutsuyor, kalbin dayanıklılık testini yaparcasına. Ve yeni paylaşımı “Sen Değil Miydin?”

Aşka soyunan ve aşkla sevilen, farkında olan ya da farkında olmadan acı eşiğini yükselterek, insana bir iyilik yapıyor ve kendini sorgulamasına yardımcı oluyor.

“Oysa” ve “Beni Sen Sevme”den sonra “Sen Değil Miydin?” bir başyapıt olarak “Hüzün Alanı” içinde kırıp yaralıyor. Sarsılıyor beyinlerin içinde, tüm zalim sıfatlı umarsızları. Sözleri cesur, sözleri yırtıcı bu yaratımın müziği tarifsiz. Yeniden ustalık işi bir arabesk dokunsallıklarıyla aslında aşkın taşra haline, ilkel benliğine ait. Hep bildiğimiz, hep bize ait, hep kalp üstünde dinlenen bizim şarkımız duygusu var. Yarattığı tüm ustalıklı deneysel yaratımlarında “kendimi en çok yanında güvende hissettigim müzik insanı Tansel Doğanay’dır” diyen Sevtap Ünal yine o değerli ustaya imzalatıyor düzenlemesini bu yaratımının.

“Sen Değil Miydin?” Şimdi kıskıvrak yakalıyor her birimizi. En savunmasız halimizle. Geriye bir tek yanıt bırakıyor, yine mahçup sessizce ‘bendim’ diye en sessiz yanıtımızı veriyoruz. Teslim alıyor bizi. “Sen Değil miydin?”

 

 

2023 / Single
Seni Yazdım

Belki de İnanç, İnanılmaz Olana İnanmaktı…

Sevtap Ünal’dan bir arabesk klasiği olan “Seni Yazdım” şarkısına yepyeni bir yorum.

Üçüncü albümü “Hüzün Alanı”nın ilk şarkısı “Oysa”yı geçtiğimiz sene yayınlayan Sevtap Ünal bu yılın ilk yarısında albümünün iki diğer şarkısı ile dinleyicisinin karşısına çıktı. “Beni Sen Sevme” ve “Sen Değil miydin” ile müzik yolculuğuna o çok sevdiği arabesk dokunuşlardan da izler bırakan sanatçı müzik kariyerine şimdilerde bir cover şarkı ekledi.

Sözleri Hasan Bağlan’a müziği Burhan Bayar’a ait olan ve ilk kez Müslüm Gürses tarafından 1986 yılında yorumlanan şarkı günümüze kadar birçok isim tarafından da ayrıca yorumlandı. Gürses’in ve özellikle bu şarkısının ruhuna ve samimiyetine ayrıca kendisinde bıraktığı anısına inanan Ünal kariyerine bu şarkıyı Sezgin Gezgin düzenlemesi ile dahil ederek bir hayalini de hayata geçirdi

Şarkının enstrüman kadrosunda kendisine Selahattin Güzelel (gitarlar), New World Strings (kemanlar) eşlik ederken mixini ve masteringini Arzu Alsan gerçekleştirdi. Şarkının kapak çalışmasında Ünal’ın kendi illüstrasyon çalışmasına Mertkan Tekin düzenleme getirdi.

“Unutursak kalbimiz kırılsın” dercesine ve “Ustalara Saygı” çerçevesinde hayata geçen şarkı yazın bu ilk günlerinde kalplere yeni bir pencere, aşka ayrı bir güzelleme.

Her şarkısını klip çekerek de tamamlayan Ünal’ın bu yeni çalışmasının klibini Önder Tamşen yönetti, Şahin Kahveci’nin proje koordinatörlüğünde gerçekleşen klibin fotoğraf görsellerini ve sanat yönetmenliğini Mühenna Kahveci gerçekleştirdi.

 

 

2023 / Single
Sevgilim

Albüm şarkılarını her iki ayda bir tekli olarak yayınlayan Sevtap Ünal en son Müslüm Gürses’in “Seni Yazdım” şarkısını coverlamış ve oldukça beğeni toplamıştı. Her çalışmasında dinleyicisine farklı sürprizler yapan müzisyen yeni çalışmasında elektro – pop soundlarında yol alıyor. Bir ilk olarak da şarkısının düzenlemesine Tansel Doğanay ile birlikte imza atıyor ve kendilerine gitarlarda Ali Demirel eşlik ediyor.

Şarkının video-art çalışması Melis Ünal, kapak tasarımı Mertkan Tekin imzası taşıyor.

 

2023 / Single
Sevgili Günlük

Sevtap Ünal; yeni şarkılarıyla evrene mesajlarını vermeye devam ediyor. Bu kez de sözleri Önder Tamşen’e, bestesi kendisine, düzenlemesi Tansel Doğanay’a ait “Sevgili Günlük” ile bambaşka bir enerjiyle karşımızda.

“Sevgili Günlük” ; sade, yalın tasavvufi sözleriyle bizi pür dikkat odağına çekiyor. İçine düştüğümüz dünya karmaşasından bizi çekip almak istercesine el veriyor sanki, içimize dönmemizin vakti geldiğini hatırlatan ışıktan bir el.

Tam da ihtiyacımız olduğu bir zaman da tatlı sert manifesto niteliğinde yankılanıyor Sevtap Ünal’ın içinin derinliklerinden kopup gelen çığlıkları, çok iyi bildiğimiz acı ve karanlığı alıp bizden, yerine içimizde ki ışığı gösterip, umut sensin, umut benim, biziz demek istercesine.

Hani demiş ya Sufi, “ harcandıktan sonra….” gibi bir şeydi.! Şarkının bu kısmında dağılıp, dağılıp tekrar içimizde ki o parlak ışığa yöneliyoruz. Yepyeni bir farkındalık ve gözleri ışıldayan çocuksu bir gülüşle.

 

 

 

Söyleşiler / Yazılar
Kadri Karahan / www. kadrikarahan.net www.muzikekspres.com

http://www.kadrikarahan.net/sevtapunal.htm

http://www.muzikekspres.com/sevtapunal

Yavuz Hakan Tok / Milliyet Sanat

https://www.milliyetsanat.com/yazar-detay/yavuz-hakan-tok/yaraya-tuz-basmak-ve-merhem-surmek-sevtap-unal-bu-kavga-cok-huzunlu-/7617

Gülbahar Karakuş / Hürriyet

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/sarkilarim-cocugum-oldu-17495994

Vogue Türkiye

https://vogue.com.tr/haber-moda/sevtap-unal

Uğur Hakan Hacıoğlu / CNNTürk

https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/ugur-hakan-hacioglu/sevtap-unal-gunesin-dogudan-yukseldigi-gibi-insan-olgunlastikca-isiga-kosuyor

 

 

İletişim

İnstagram

Twitter

Youtube

 

Basın / PR

kadrikarahan@gmail.com / Müzik Ekspres – Kadri Karahan

 

 

 

 

Biyografi Sevtap Ünal ismi ile ilk kez 2007 yılında Zerrin Özer'in "Ömür Geçiyor" isimli albümünde karşılaştı dinleyici. Sözü ve müziği kendisine ait bu şarkının Çağan Irmak imzalı klibinde de yer aldı ve şarkı albümün öne çıkan çalışmalarından biri olarak anımsandı. İlk albümü "İnsanlar Arabalar ve Rüzgar Geçti Aramızdan"ı 2011'de çıkaran Sevtap Ünal aynı zamanda moda tasarım dünyasının da önemli bir ismi. Ümit Ünal moda markasının kurucu ortaklarından. Moda ile müziği de buluşturduğu “White Birds” isimli bir proje gerçekleştirdi ki İstanbul, Berlin, Düsseldorf gibi şehirlerde gerçekleşen performansları ile dikkatleri üzerine çekti. 2012 yılında ilk konserini Hayal Kahvesi'nde gerçekleştirdi ve sahnesinde Sema…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*