EDİTÖRDEN
Anasayfa / Genel / sub-Rehavi – Mezzo Astiane

sub-Rehavi – Mezzo Astiane

sub-Rehavi’nin yeni albümü Velvele’nin çıkış teklisi Mezzo Astiane, 23 Nisan’da dinleyicisiyle buluştu.

Davulda Gevende’den Gökçe Gürçay ve piyanoda Serhan Adem’den oluşan oldukça ilginç bir proje olan sub-Rehavi, yeni albümlerinden ilk tekli olan Mezzo Asitane’yi 23 Nisan’da tüm dijital müzik platformlarında yayınladı.

Kelime olarak ‘İstanbul’un Ortası’ anlamına gelen Mezzo Asitane’de sub-Rehavi; Mimar Sinan’ın 500 yıl önce İstanbul’un ortasını hesaplayıp o noktaya yerleştirdiği, kendi ekseninde dönen, yeşil ve silindir bir taşın hikâyesini 26 zamanlı Evsat usulü ile anlatıyor.

Modern dünyanın yüksek kaldırımları yüzünden artık dönemeyen bu taş, sub-Rehavi tarafından üstüne yeni beste yapılmayan usullere benzetiliyor, Mezzo Asitane ile grup, taşları yerinden oynatmayı hedefliyor.

Hem caz hem makamsal müziğin çizgilerinde dolaşan piyano doğaçlamaları, 26/8’lik davul solosu ve ikilinin sıra dışı uyumu ile Mezzo Asitane, hem modern hem geleneksel müziğe yeni bir pencere açıyor.

 

 

sub-Rehavi'nin yeni albümü Velvele'nin çıkış teklisi Mezzo Astiane, 23 Nisan'da dinleyicisiyle buluştu. Davulda Gevende'den Gökçe Gürçay ve piyanoda Serhan Adem'den oluşan oldukça ilginç bir proje olan sub-Rehavi, yeni albümlerinden ilk tekli olan Mezzo Asitane'yi 23 Nisan'da tüm dijital müzik platformlarında yayınladı. Kelime olarak 'İstanbul'un Ortası' anlamına gelen Mezzo Asitane'de sub-Rehavi; Mimar Sinan'ın 500 yıl önce İstanbul'un ortasını hesaplayıp o noktaya yerleştirdiği, kendi ekseninde dönen, yeşil ve silindir bir taşın hikâyesini 26 zamanlı Evsat usulü ile anlatıyor. Modern dünyanın yüksek kaldırımları yüzünden artık dönemeyen bu taş, sub-Rehavi tarafından üstüne yeni beste yapılmayan usullere benzetiliyor, Mezzo Asitane ile grup, taşları yerinden oynatmayı…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*