EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Ve Nazan Öncel Şarkıları

Ve Nazan Öncel Şarkıları

Nazan Öncel’in Mart ayında yayınladığı “Durum Şarkıları” isimli albümünün etkisinden henüz çıkamamıştık ki başka bir sürpriz çıkageldi.  Sevenleri olarak bu sene ne kadar şanslı olduğumuzu söylemeye gerek yok sanırım.

Albümün isminin ne olacağını ya da ne zaman yayınlanacağını, kimlerin yer alacağını tam olarak bilemesek de böyle bir projenin hazırlığı içinde olunduğunu biliyorduk, tahminler yürütüyorduk, temennilerde bulunuyorduk. Derken geçtiğimiz günlerde önce isimler açıklandı, heyecanla kısa tanıtımları düştü ve albüm karşımızdaydı. Eminim hepimiz en çok merak ettiğimiz isimden dinlemeye başladık, böyle albümlerin böyle bir heyecanı var çünkü ama nihayetinde hepsine dokunmayı başardık, özlediğimiz birçok anıya sarıldık.

Her Nazan Öncel albümünün bir rengi, bir demi, bir hazzı vardı kuşkusuz, evet bazıları bir adım daha fazla başımızın tacıydı, olmazsa olmazıydı. Zaman zaman birileri dokundu da bu şarkılara; örneğin Gülşen “Dillere Düşeceğiz Seninle”yi, Emre Aydın “Geceler Kara Tren”i, Emre Altuğ “Erkekler de Yanar”ı, Ferhat Göçer “Bırak Konuşsunlar”ı, Mabel Matiz “Bir Hadise Var”ı Alex “Gidelim Buralardan”ı kendi çizgilerinde yeniden yorumladı. Birçok genç müzisyen de sosyal medya üzerinde paylaşarak yorumlar getirdi şarkılarına ve hayli dinleyici kitlesi de yakaladı durumları. Yakın bir zaman içerisinde Buse, Ufuk Şenel gibi genç müzisyenlerin geçen seneki çıkışlarına destek verdi kendisi.

Bu albüme gelmemiz gerekirse birkaç olmazsa olmaz ve beklediğimiz isimler dışında tamamen sürpriz isimler karşımıza çıkıyor, sürpriz şarkılar zira öyle; bir yerde her şey dengede düşünülmüş, elbette yer alan isimlerden dolayı ilk bakıldığında ticari bir yanın da göz ardı edilmediği hissine kapılabilirsiniz ama bilen bilir ki Nazan Öncel aynı zamanda müthiş bir hassasiyet de demektir, ince eleyip sık dokumak da demektir. Böyle dertleri yoktur kafasında.

 

Sezen’im Sezen’im / Gönüllerde Gezenim

Minik Serçe, yıllar önce “Sokak Kızı” albümünde iki şarkıda vokal yapmıştı kendisine. O zamanın haberlerine göre albüm kayıtları bitmişti, tam yayınlanmak üzereyken Aksu şarkıları dinledi ve sesini katmak istedi, ne de güzel bir samimiyetti. O günden sonra “Güldünya Şarkıları” isimli proje albümde yer alan “Kadınlar Vardır” isimli şarkıda ikisinin sesini bir arada duyma şansını bulurken Aksu’nun “Öptüm” albümüne “Ballı” isimli bir şarkısını vermişti Öncel. Yıllar sonra Sezen Aksu bir kere daha Nazan Öncel şarkısı söylüyor ki “Gitme Kal Bu Şehirde”, Öncel’i ilk tanıdığımız, o ilk aşık olduğumuz zamanlardan. Şarkı ilk halindeki gibi dupduru, bitsin istemiyorsunuz. Şarkıyı İskender Paydaş düzenlemesi ile dinliyoruz.

 

Tarkan Bir Yan Bakıyor / Yürek Hop Hop Ediyor

Şarkıyı daha önce Sibel Can seslendirmişti, Öncel’den dinlememiştik. Can’ın Nazan Öncel sevdası sadece bu şarkı ile d de kalmamıştı. Can gibi fantezi – arabesk dünyasının starlarının da ilgisini çekmişti Öncel şarkıları. İbrahim Tatlıses, Yılmaz Morgül, Özcan Deniz, Alişan gibi isimler de geri durmamıştı, Öncel’in de kapısı herkese açıktı. “Yalnızlar Treni” özetinde çok ama çok iyi bir şarkı; yeniden doğmasına, hayat bulmasına ve üstelik Tarkan’dan dinlemeye kuşkusuz ben gibi birçok kişi ayrı sevinmiştir. Şarkı albümde Ozan Çolakoğlu düzenlemesi ile karşımıza çıkıyor. İyi ki aynı trenin yolcusuyuz.

 

Sıla’ya Gel Sıla’ya / Yamuk Girmez Odaya

90’ların ortasında Ayşegül Aldinç’ten dinledik ilk kez şarkıyı ve çok sevdik. Daha sonra Öncel şarkıyı kendi albümüne de taşıdı. Ahmet Koç şarkıya enstrümantal, Nükleer Başlıklı Kız rock bir yorum getirdi. Şarkı o kadar güzeldi ki kimden dinlesek sanki hep aynı tadı verecekti. Ama öyle bir isimden geldi ki şarkı, bu isabetli seçimi daha dinlemeden alkışladık. Sıla, son yılların kuşkusuz en dikkat çeken seslerinden biri. Gerek kendi albümlerinde, gerekse ismi ile karşılaştığımız her yerde büyük bir heyecan var. Özetle bu buluşma bir ilk ve son kesinlikle olmamalı. Şarkı İskender Paydaş düzenlemesi ile karşımıza çıkarken vokalde kendisine Tuba Önal, Sibel Gürsoy, Dünya Kızılçay eşlik ediyor.

Manuş Demiş Ninesi / Canım Olur Kendisi

Sosyal medyaya yüklediği Nazan Öncel coverları ile dikkatleri çeken Manuş Baba yayınladığı ilk albümünde bir Öncel şarkısına yer veremedi ama daha heyecan verici bir şey oldu. Bu sene önce  “Durum Şarkıları” albümünde kendisi ile düet yaptı. Şimdi de bu albümde “Bu Havada Gidilmez” isimli şarkıya yorum getirdi. Tahminim iki sene kadar önce henüz albümü de yokken tanıştığımızda bu güzel haberi almıştım kendisinden. Beklediğine, beklediğimize değdi sanırım. “Bu Havada Gidilmez”, “Demir Leblebi” albümünün en özel şarkılarından biri. Manuş Baba kendi çizgisinde, renginde, kendi düzenlemesi ile sunuyor şarkıyı.

 

Samur Gibi Saçları / Kor Aydır Bakışları

“Sokak Kızı” albümünün en hit şarkılarından biriydi “Erkekler de Yanar” ve az önce de belirttiğim gibi şarkıya daha önce Emre Altuğ’dan bir cover gelmişti. Şarkıyı bu kez de İskender Paydaş düzenlemesi ile Koray Avcı’dan dinliyoruz.

 

Şiir Yazdım Geceye / Göksel Dedim Heceye

Sadece bir şarkı değil “Gidelim Buralardan” aynı zamanda kocaman da bir şiir, al başını git dedirtiyor, delirtiyor dinlediğim her seferinde. Açık söylemem gerekirse en hassas olduğum şarkı da bu, ama bakıyorum ki Göksel okuyor, Göksel hiçbir zaman kötü bir şey okumuyor. Öncel’den dinlediğimde buralardan nasıl başka gittimse Göksel’den dinlediğimde bir o kadar başka gidiyorum. Birinde daha sert çarpmak isterken kapıyı diğerinde sessizce gitmek gibi. Şarkıda Alper Erinç hem düzenlemelerde hem de enstrümanlarda karşımıza çıkıyor. Albümün en ama en iyi seçimlerinden ve yorumlarından olduğunu sanırım daha fazla kelime ile tamamlamam gerekmiyor. Net / açık ara.

 

Eypio Gelir Akşama / Yazarız Bir Taşlama

Son dönemin dikkat çeken isimlerinden biri Eypio. Gerek kendi şarkıları ile gerekse Yasemin Mori, Mustafa Sandal, Sibel Can gibi farklı isimlerle olan buluşmaları ile son dönemlerde çok sık karşımıza çıktı. Eypio burada da tarzını ortaya koydu ve “Aynı Nakarat”ı Onur Aşar & Caner Özgür düzenlemesi ile alıp başka bir yere taşıdı. Cover yapmanın biraz da esprisi bu değil mi zaten.

 

Oy Fatma Can Fatma / Kuşlar Çıksın Yollarına

Fatma Turgut, son yılların en sevdiğim kadın vokallerinden biri, kime sorsanız da çok seviyordur eminim, projenin de en doğru isimlerinden biri. Üstelik seçebileceği bir çok şarkı varken “Zor Dünya” isimli şarkısını seslendiriyor albümde. Şarkı en özel Öncel albümlerinden “Demir Leblebi”de yer almıştı ve seveni, delireni eminim çok ama fazla öne çıkmamıştı. Bu vesile ile şarkı yeniden doğdu, yeniden anlam buldu.

 

Hem Mehmet Hem Erdem / Sen Söyle Ben Demleyem

Nazan Öncel’in “Sokak Kızı” albümü tepeden tırnağa mükemmel albümlerinden biridir benim için. Yine o albümden bir şarkıya, “A Bu Hayat”a Mehmet Erdem yorum getiriyor bu çalışmada. Mehmet Erdem’i bugüne kadar birçok cover şarkıda dinledik ama ilk kez bir Öncel şarkısında dinliyoruz. Alper Atakan’ın düzenlemesi ile şarkı başka bir boyutta ve yolculukta.

 

Çağan Coşkun Bir Irmaktır / Candan Cana Koşandır

Albümün en sürpriz isimlerinden biri de Çağan Irmak. Başarı ile yönettiği birçok yapımın ardından bir süredir müziğe de göz kırptığını biliyoruz kendisinin. Bu anlamda da en büyük desteği kuşkusuz müzisyen dostu Çiğdem Erken’den alıyor. Erken ile birlikte bir başka önemli müzik adamı Erim Akman düzenlemesi ile dinlediğimiz şarkı deyimi yerindeyse Nazan Öncel’in en efsane, söylemek için gerçekten bir şeyleri yaşamış olmayı gerektiren şarkılarından biri. “Göç” kuşkusuz ki Çağan Irmak için de özel bir şarkı, yorumundan o hisse kapılıyorum. Ürkek söylüyor, heyecanlı söylüyor sanki ama bu kötü bir şey değil, aşkla söylüyor en önemlisi bu.

 

Ceylan Gibi Sekiyor / Bülbül Olmuş Şakıyor

Bu albümde olmazsa olmaz isimlerden birisi kuşkusuz Ceylan Ertem’di. Ertem bugüne kadar konserlerinde Öncel coverlarına yer verdi hep. Hatta bir albümünde bir Öncel şarkısı ile buluşacağımız bilgisi kulaklarımıza gelmişti ama öyle bir şey olmadı sonra. Doğru zaman ya da yer burasıymış belki de. Öncelikle Can Güngör düzenlemesi ve enstrümanları ile buluşuyor “Sokak Kızı” bizimle, yaylılarda kendisine İstanbul Strings, perküsyonda Velican Sağun eşlik ediyor. Biz “Sokak Kızı”nı Öncel’in albümünde yakalayamamıştık, elbette ruh anlamında değil, o kadar hızlı koşup gidiyordu ki şarkı bittiğinde nefessiz kalıyorduk, ki hala öyle değil midir? Öylesi cesur, kafasına göre, deli bir şarkıdır “Sokak Kızı”. Ceylan Ertem farklı bir yerden yürümüş şarkıya, koşmakta acele etmemiş, ilk başta garipseyebileceğimiz ama dinledikçe seveceğimiz bir sunum, yorum ve albümün en öne çıkacağına inandığım şarkılarından.

 

Neylan Bize Gelende / Gözün Yaşı Silende

Öncel’in albümlerinde ismini görürdük, sesini daha fazla duymak isterdik. Bu albümün en güzel sürprizlerinden biri de bu oldu benim için. Nazan Öncel’in ablası aynı zamanda da ilk orkestrasının üyelerinden biri olan Neylan Okan albümde “Göç” albümünün en öç şarkılarından biri olan “Nazlı Ay” ile karşımıza çıktı. Üstelik düzenlemede bugüne kadar birçok Öncel şarkısından aşina olduğumuz muhteşem adam Janti (Hamit Ündaş)’yi görüyoruz. Olmazsa olmazdı. Buram buram samimiyet.

 

Sekiz Çizer Ayaklarım / Gökhan Sana Hastayım

Son yıllarda en keyifle dinlediğim isimlerden biri olan Gökhan Türkmen’i bu albümde de görmek benim için heyecan verici. Türkmen seçtiği şarkı olan “Nazınla Dünya Sazınla Dünya” için büyük bir ekiple ve belli ki büyük bir enerjiyle girmiş stüdyoya. Albümün en saklı duran ama fırtınalar koparan, koparması gereken şarkılarından.

 

Hayko’ların Hayko’su / Ötsün Dursun Borusu

Yine “Sokak Kızı” albümünün en çarpıcı şarkılarından biri bu albümün de aynı zamanda finali. Öncel şarkıya deyimi yerindeyse damar bir söz girişi / introsu ile başlıyordu ki o burada yok, şarkı bu anlamda biraz öksüz. Ama onun ötesinde müzikal anlamda her şey kusursuz. Hayko Cepkin yorumu, Hakan Kurşun düzenlemesi bildiğin uçuruyor.

 

(Şarkı başlıkları Nazan Öncel’in kendi kaleminden kartonet sunumundan)

 

Biraz da albümün geneline dair notlar düşelim.

Bu albüm de “Durum Şarkıları” albümünde olduğu gibi Akşit Togay’ın anısına ithaf edildi.

Albüm yayınlandığı ilk gün 50 bin satışı geçti ki bu müzik piyasası adına muhteşem bir haber.

Albüm yayınlandıktan sonra neden şu isim yok, bu isim yok kısmında en çok Gülşen ve Mabel Matiz’in adı vardı ki yapımcı Samsun Demir konuya açıklık getirdi. Albümün devamı gelecek ve ikincisinde ikisi de olacak. Bir ikinci albüm için aklımdan o kadar çok isim geçiyor ki uç bir hayal olabilir ama ben bile cesaret edip, gerekirse sabah akşam çalışıp söylemek istiyorum bir şarkısını.

Son olarak bu albümün bir de konseri olursa tadından yenmez diyorum.

Buluşacağımız nice “Nazan Öncel” şarkısına.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*