Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Burcu Tatlıses

Burcu Tatlıses

Yeni albüm “Uzaklar”. Ada Müzik etiketi ile henüz çok yeni yayınlandı ve şarkılarının uzun da bir yolculuğu olacak kalbimizde inanıyorum.
İlk albümün üzerinden üç yıl geçti. Ama bu süreçte şarkılar yazdın, besteledin, söyledin. Albümün son şarkısından başlayalım istiyorum ki bana göre yılın en iyi şarkılarından kendisi aynı zamanda da kendi düzenlemen ile dinlediğimiz ilk şarkın. Bize çok iyi geldi bu masal; bir yerde yeniden bizimle olduğunu da müjdeledi.
İlk albüm bitti, birçok konserde buluştuk. Sonra bu şarkı geldi ve neler oldu. Seni bu albüme nasıl hazırladı beraberinde. “Geyikli Masallar”ı en çok kim dinledi, kim sevdi?

Bu şarkı, hayatımda bir dönemin kapanışını temsil ediyor. Kendimle hesaplaştığım, kavga ettiğim, kabullendiğim ve barışmak zorunda olduğumu anladığım bir hikaye. Zor bir şarkı Geyikli Masallar… Uzun, bir söylemi olan, kendisini anlamak isteyene kapılarını açan bir şarkı. O yüzden dinleyeni de özel ve biraz da emek vermeyi seven insanlar oldu. Bir beklentim olmadı bu şarkıyı yayınlarken, evet yeni albüme bir yol çizsin istedim bir yandan ama aslında sadece içimden çıkarıp atmam gerekenler için bir yoldu.

 

 

“Beni buradan göndermeyin, iki dirhem bir çekirdek, ayak eşikte, akıl kayıpta, biri tutsun iç çekerek”
Şarkılarının sözü, müziği, sesinin rengi hep bir bütün. Birbirini o kadar güzel tamamlıyor ki deyimi yerindeyse acıtıyor, kanatıyor yüreği. Albümün adı da olan “Uzaklar”ı dinler dinlemez de bunu hissettim. Bir sonraki şarkıya zor geçtim, başa dönüp bir daha bir daha dinlemek istedim.
“Uzaklar” albümü bir ikinci albüm. İlk albümü çok sevdik, tepeden tırnağa sevdik. Senin için “Güzel Kokuyorum” bir ilk albüm olarak nasıl bir heyecandı, “Uzaklar” bir ikinci albüm için nasıl oldu?

“Güzel Kokuyorum” bir ilk adımdı; öncesindeki uğraşım, bir türlü nihayetlenmeyen uzun süreçler, “bunu yapabilirim”i kendime ispatlama kavgam… Yani ilk albüme gelene kadarki süreç zordu ama “Güzel Kokuyorum” su gibi akıp gitti aslında. Harika insanlarla buluştum, hep birlikte bir ilk durak yarattık. Ama orada durup bekleme niyetim yoktu tabii. Daha albüm yayınlanır yayınlanmaz devamına dair neler yapmalı hevesine düştüm. Ara biraz uzadı, ikinci albüme gelene kadar 3 yılı devirmiş buldum kendimi. Ama tüm bu süreç yaşamak, anlamak, yazmak için gerekliymiş demek. “Uzaklar” tüm şarkıların bana ait olduğu, düzenlemelerinde var olduğum, vokal anlamında kendimi daha ileri taşıdığım bir albüm oldu. Kısa süre dinleneceğim ikinci durağım bu benim.

 

 

Bir başka albümün en güzel şarkılarından “Düşmedim Daha” ile buluşuyoruz ikinci olarak. Bu ikinci albüm de ilk albüm gibi güzel kokuyor. Şarkıların, şarkılarının hep bir hüznü, hep bir sakinliği var ama tam olarak senin de, dinleyicilerinin de ve benim de sevdiği bu. Oysa ki biliyorum kıpır kıpır, cıvıl cıvıl bir enerjin var. Neden çok seviyoruz, seviyorsun biz bu ruh halini sence?

Bu hal olmadan öbürü de olamaz ki. Siyah olmasa beyazın ne demek olduğunu nasıl biliriz? Biz galiba her ne yaşıyorsak dibine kadar yaşamayı sevmişiz. Mutluysak kahkahalar içindeyiz ama ardından gelene de hazırız. Acının da alasını yaşamayı seviyoruz. Bendeki durum tüm bunları hüzne damıtmak gibi. En sivri köşelerden geçiyorum, bana kalanı ve anlattığım kısmı daha sakin oluyor.

 

 

Ben senin konserlerini en çok dinleyenlerden biriyim diyebilirim, her konserinde de yeni şarkılarını belki de kimse bu kadar fazla paylaşmıyor ama sen bunu çok seviyorsun. Örneğin sıradaki “Menekşe” olsun sonrası da “Mahir Ah” konserlerinde dinlemekten çok keyif aldığımız şarkılarındandı ve bu albümde yerlerini aldı.
Konserler senin için nasıl bir keyif, mutluluk, paylaşım, sahnede çok mutlusun çünkü, çok özgün ve içinden geldiği gibisin. Önümüzdeki günlerde yeni albümle birlikte konserler nasıl şekillenecek?

İçinden geldiği gibi olabildiğin anlar çok kıymetli, başka bir kimliğe bürünmeden, kaygılanmadan, olması gerektiği gibi olmak durumunda kalmadan kendin olduğun anlar. Konserler öyle benim için, çünkü orada ben ben olduğum için mutluyum, benimle mutlu olan insanlarla birlikteyim, kendimi anlatıyorum ve beni dinliyorlar. “Ayaküstü sevmelerden saklansak, konuşsak yalnız” demiştim ya “Konuşsak” şarkısında. Öyle bir durum işte konser hali. Büyük bir samimiyetle birbirimizi dinliyoruz, onlar benim sesimi ben onların gözlerini…

4 Aralık’ta Dorock XL Beşiktaş’ta ilk konserini yapacağız “Uzaklar”ın. Sonrasında İstanbul içi ve dışı konserlerimiz olacak.

 

 

Geçtiğimiz günlerde “BurADA Müzik Var” festivalinde sahne aldın ve bu albümden şarkıları ilk kez orada seslendirdin. Ada Müzik dünden bugüne müzik dünyasına çok önemli müzisyenler, her biri birbirinden değerli albümler armağan etti. Bu ekibin bir parçası olmak nasıl bir duygu oldu sana, neler hissettirdi?

Ada Müzik, yollarımız kesiştiği andan itibaren beni kucakladı. Bana inandı ve yanımda durdu. Çok fazla yapım şirketi yok zaten ve genelde şirketler ve sanatçıları arasında bir kopukluk mevcut. Beni Ada Müzik’te mutlu eden, her an her konuda fikir alışverişinde bulunabiliyor olmamız, birlikte oturup konuşup planlamalar yapabilmemiz. Sanatçı profili ve duruş anlamında da çok özel bir yapım şirketi ve bu oluşuma dahil olmaktan dolayı çok mutluyum.

 

 

Senin birbirinden pozitif, birbirinden değerli çok güzel de bir ekibin var. Albüm sürecinde kimlerle çalıştın, kimlerle yol arkadaşı oldun, nasıl bir stüdyo süreci yaşadınız. Kendilerine bir de buradan selam edelim istiyorum şimdi de…

Çok uzun zamandır birlikte çaldığım bir ekibim var, yeni arkadaşlarımız katıldı aramıza yeni albümle birlikte ama onlarla da bin yıldır beraber gibiyiz. Benim için teknik olarak, müzikalite olarak iyi müzisyenlerle müzik yapmak tabii önemli ama her şeyin öncesinde hayata bakış, yaptığımız şeye yaklaşım, birbirini anlayabilmek konularında aynı yolda olmamız gerekiyor. En keyiflisi, sahnede müzik yaptığın insanlarla birlikte bir albüm kaydedebilmek. “Uzaklar”da benim canım dostlarım, yol arkadaşlarım benimle beraberdi. Elektrik gitarları Cenk Şanlıoğlu çaldı, akustik gitar ve back vokalde Yiğit Büyükeroğlu, davulda benim Irish kardeşim Ethem Saran, bas gitarda Cüneyt Saka ve Onur Atar, Bir Yalan şarkısında akustik gitarda Can Emre Uygan benimleydi. Trompetiyle Can Ömer Uygan, violayla Ömer Öztüyen ve yaylı kayıtlarında İstanbul Strings albüme konuk oldu. Selim Aydın düzenlemelerde yer aldı ama onun ötesinde her saniyesinde var albümün, fikriyle, müzikalitesiyle, adamlığıyla müthiş bir süreç geçirmemize mimar oldu. Back vokallerde Ece Şeşen, Merve Çalkan, İlker Yurtcan ve Can Emre Uygan vardı. Ada Stüdyoları’nda İhsan Apça ve Özgür Özkan Mete eşliğinde kaydettik albümü ve miks ve mastering de onlara ait. Umarım kimseyi atlamamışımdır. Ah bir de stüdyomuzun kedisi Minuk, kuyruğunun salınımıyla eşlik etti her şarkıya :)

 

“Bu gökler beni senle bağlar, ne kadar uzaktaysan nerelerde mutluysan”
“Bu Gökler”i dinliyorum ve ardından da “Bir Yalan”ı sonra. Hani albüm bitsin istemiyorsun. Sana bir sohbetimizde tüm şarkılarının hikayesini anlattırdığımı biliyorum, çünkü her biri hayatımızda önemli bir yer elde etti. Muhtemelen bir başka buluşmada bu şarkılarının da hikayesini soracağım :)

 

 

Hadi oturalım ve yeniden o şarkıları (ki “Alagül” var çok kıymetli, ki  “Mor Yıllar” var “Seni Severdim” var, var da var) konuşalım istemiyorum ama seninle ilk kez söyleşi yapıyormuş gibi bir kere daha o şarkılara bir soru dokunalım istiyorum.
O şarkılarla, yazdığın sözlerle yola çıktın, sonra bir anda besteci ve yorumcu yanın da ortaya çıktı. Derken bir şiir kitabı da yazdın, dergilerde de zaman zaman yazılarınla karşılaşıyoruz. O sözlerden bu albüme gelen süreç sana neler kattı, bir sonraki sürece nasıl hazırladı? Bir yerde popüler bir akışın içinde yer aldın ama daha sonra tamamen alternatif bir yolda durmayı seçtin.

Deliyim ya çünkü:) Söz yazarlığını ben seçmedim aslında o beni seçti. Zaman, buluşmalar, bir akış beni bir anda söz yazarı durumuna getirdi. Kendimin bile farkında olmadığım bir yanımı gösterdi bana. Hiç bir zaman bir iş gibi bakamadım da söz yazarlığına, kimseye şarkı yazmak için uğraşmadım, aramadım, çabalamadım. Bana ulaşan bestelerden sadece sevdiklerime söz yazdım. Özetle aslında popüler akışın içinde olmak da benim seçimim değildi. Sonrasında da bir yerde konumlanmak için özellikle çabalamadım, şarkılar yazdım bir albümde birleştirip ortaya koydum ki şu an hala ne alternatif ne popüler mecraya ait gibi durmuyorum. Zaten sıfatların, tanımlamaların önemine de inanmıyorum. İçimden geleni ortaya koyuyorum, budur buradayım diyorum, dileyenlerle buluşuyoruz.

 

 

Biraz da böyle kısa kısa sorular sormak istiyorum sana, yanıtını hiç düşünmeden vermeni dilediğim.
Mesela bu kadar söz yazdım ama bu başka dediğin şarkı?

Neyse.

İyi ki şarkımı yorumladı, çok ama çok mutlu oldum dediğin isim?

Hep iyi yorumcularla kesişti yolum.

Keşke bir şarkımı da o okusa dediğin biri?

Teoman olabilir.

Hani kendisi ile düet yapsam bir hayalim daha gerçek olur dediğin bir müzisyen var mı?

Teoman’la söyleyeceğiz ya işte, ben yazıcam :)

“Bir Sana Bir de Bana” muhteşem bir coverdı. Ama ben bu şarkıyı da mutlaka bir albüme okusam dediğin bir şarkı?

Yeniden yorum olarak soruyorsan aklımda öyle bir şarkı yok. Bir Sana Bir de Bana da sürprizdi zaten benim için.

“Uzaklar” albümün ilk klibi, ikinci klip çekilmeli dediği şarkın?

Mahir Ah ya da Düşmedim Daha

Son yıllarda kimleri keyifle, heyecanla dinliyorsun, kimler seni yakalıyor?

Az müzik dinliyorum, çok nadir heyecanlanıyorum. Tutulduğum kimse yok. Amy de gitti…

Seni çok seven dostun / dinleyicin var, kendilerine buradan neler söylemek istersin?

4 Aralık’ta Dorock XL Beşiktaş’ta “Uzaklar”ı kutluyor olacağız. Haydi gelin buluşup beraber söyleyelim sevgili dostlarım diyorum :)

Burcu’n :)

İkizler :)

 

Burcu Tatlıses – Uzaklar

Ada Müzik

 

Yeni albüm “Uzaklar”. Ada Müzik etiketi ile henüz çok yeni yayınlandı ve şarkılarının uzun da bir yolculuğu olacak kalbimizde inanıyorum. İlk albümün üzerinden üç yıl geçti. Ama bu süreçte şarkılar yazdın, besteledin, söyledin. Albümün son şarkısından başlayalım istiyorum ki bana göre yılın en iyi şarkılarından kendisi aynı zamanda da kendi düzenlemen ile dinlediğimiz ilk şarkın. Bize çok iyi geldi bu masal; bir yerde yeniden bizimle olduğunu da müjdeledi. İlk albüm bitti, birçok konserde buluştuk. Sonra bu şarkı geldi ve neler oldu. Seni bu albüme nasıl hazırladı beraberinde. “Geyikli Masallar”ı en çok kim dinledi, kim sevdi? Bu şarkı, hayatımda bir dönemin…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.7 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*