EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Hakan Kenarda – Vasl & Fasl / Ahenk Müzik

Hakan Kenarda – Vasl & Fasl / Ahenk Müzik

Ağustos… Yılın bu ayında Bursa Hicaz makamı kadar sıcaktır. Gölgelerin rengi dahi mavi değildir artık. 11 Ağustos  Pazar günü başlamış hikayesi. Milattan sonra 1985 yılında. İlk nota dimağına belki bu tarihte düşmüştü bilinmiyor. Bursa’nın o günkü yerleşimine göre doğu sınırları diyebileceğimiz Yıldırım ilçesinde dünyaya merhaba demiş. Doğu, ağustos ve Hicaz. Ses kaybolmaz derler. Bu sebeple müzik, yaşadığı evin duvarlarına, kapı eşiklerine, merdivenlerine sinmiş. Babası müzisyen ve birçok sazı dillendirebiliyor. Dokunduğu her şeyde müziğin etkisini hissedince parmak uçları, ilk enstrümanı bu sebepten midir bilinmez piyano olmuştur. Gönül sazı kanunla tanışınca ilk aşkını, ilk kavuşmasını belki de ilk nefesini hissetmiştir ruhunda, bedeninde, en ince kılcal damarlarında. Kanunla birlikte ilk bestelerini yapmış, ince ince işlemiştir kutsal bir aşkla Kiminde ilk aşkı, kiminde ilk korkusu, kiminde hayatın gerçekleri, hayatın bizden aldıkları ve bizi götürdükleri bir döngü misali… Kiminde umutları, kiminde kırgınlıkları var. Kiminde ise kayboluşları ve hepsinin birleşimde kavuşması var. Müzikle doğuşu müzikle yükselişi olmuş. Ressam renklerle anlatırken duygusunu, şair kelimeleriyle anlatır, heykeltıraş elleriyle şekil verirken heykeline, tiyatrocu mimikleriyle hissettirir bize sanatını. Şarkıcı şarkısını söyler…Dansçı dansını eder… Her sanatçı bir şekilde anlatır sanatını. Hakan Kenarda ise kelime olmadan, renk olmadan, mimik olmadan sadece müziği ile dokunmak istedi duygularımıza…Vasl & Fasl ile görmemizi ya da dokunmamızı değil, dinleyerek hissetmemizi istedi renkleri, mimikleri, duyguları ve  her bir parçasında saklı olan hikayesini. Kavuşmak dedi ve kavuşturdu bize parmak uçlarındaki yaşanmışlığı.

Hakan Kenarda’nın Ahenk Müzik etiketi ile yayınlanan albümünde kendisine Osman Kenarda, Tolga Sop, Sadık İmrak, Soner Kenarda, Necati Pala, Barış Ergen, Cavit Gazigil, Caner Ekmekçi, Erdem Güreler eşlik etti. Necati Pala’nın aranjörlüğünde hazırlanan albümün masteringini Mustafa Karaduman gerçekleştirdi. Kapak fotoğrafı ise Kadri Karahan’ın imzası.

 

Hakan Kenarda

11 Ağustos  1985 tarihinde Bursa’nın Yıldırım ilçesinde dünyaya gelmiştir. Müzikle tanışması doğduğu ilk zamana dayanır, çünkü babası   geçmişten beri her sazı dillendirmiş , enstrümanlara  kattığı ruhla evin her köşe ve kuytusunu müziğin eşsiz ahengi ile sırlamıştır. Hakan KENARDA dokunduğu her duvarda müziği öyle derin hissetmiş olmalı ki ilk enstrümanı piyano olmuştur. İlk müzik eğitimine 7 yaşında Profesör İsmail BOZKAYA’dan org ve piyano dersleri alarak başlamıştır. 10 yaşında Bursa Ali Cengiz Çelenk Çocuk Korosunda Profesör Atillla SAĞLAM’dan Şan ve koro eğitimi, 12 yaşında ise Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarında 1 yıl Türk Sanat Müziği Nazariyatı eğitimi almıştır.

2007 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi  Beden  Eğitimi bölümünden mezun olmuştur. Bu süre içinde Kanun enstrümanına aşık olmuş ve hocası Sait DURGUN ile kanun çalışmaya başlamış, devamında ise Hocası Savaş ÖZKÖK’ün bilgilerinden faydalanmıştır. Bestelerinin tamamını kanun ile tanıştığı ilk sene yapmış olup, zamanı gelene kadar adeta sır gibi saklayarak ruhuna hapsetmiştir. Geçen zamanda Kanun Virtüözü  Ahmet METER’den çok etkilenmiştir. Üstad, kendisinin gönül hocası olmuştur.

2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuar’ında  4 yıl süren süren Türk Sanat Müziği Bölümünü tamamlanmıştır. Müzik ile bütünleştiği bu yıllarda Belediye Konservatuarından Hocaları Salih TAŞKIN, Salih BERKMEN ve Serkan GENCER gönül yoluna ışık olmuştur.

2010 yılında hocası olan Doç. Dr. Uğur IŞILDAR’dan  batı müziği nazariyatı, işitme, armoni ve piyano dersleri almış, 2011 yılında ise Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim dalında 4 yıl lisans eğitimine başlayarak, Doç. Aydın ATALAY’dan Türk Müziği, Doç.Erol DEMİRBATIR’dan Müziksel İşitme, Murat NALLI’danSibemol Klarnet , Yıldız ASLANOVA’dan Piyano,  Hasan ADIGÜZELZADE’den Armoni , Konturpan ve müzik analizleri dersleri almıştır. Bestekar Erdinç ÇELİKKOL  şefliğinde Türk sanat müziği korolarında kanun icra etmiştir. Uludağ Üniversitesinde sınıf arkadaşı olan Necati PALA ile müzik anlayışlarının örtüşüyor olmasından dolayı ruhuna hapsettiği bestelerini gün yüzüne çıkarma kararı almış, babası Osman KENARDA ve arkadaşı Necati PALA ile stüdyo çalışmalarına başlamıştır. Müzik kariyeri basamaklarını sağlam ve kendinden emin adımlarla çıkarken, 2010-2011 yıları arasında Almanya’da düzenlenen European JazzScholl ‘un eğitimlerine çağrılmış ve dünyaca ünlü Achille SUCCI ve Dominique DI PIZZA gibi eğiticilerle caz ve doğaçlama müzikler konularında çalışma fırsatı bulmuştur, Jam-session ile konserler vermiştir. 2012 yılında İpek Yolu festivali münasebetiyle Taiwan ve Hong-Kong’da bulunarak canlı performanslarıyla Türkiye’yi temsil etmiştir.

Eğitimini tamamladıktan sonra 2015 yılında Müzik Öğretmeni olarak Zonguldak iline atanmıştır.

1,5 yıl sonunda kendi isteğiyle çok sevdiği Bursa’ya geri dönmüştür. Zonguldak’ta bulunduğu dönemde öğretmenliğinin yanı sıra Çaycuma, Bartın, Devrek ve Safranbolu’da Levent ÖZGER şefliğinde ve Sezen Fındık ÖZTAŞ ile çeşitli Türk sanat müziği korolarında kanun icra etmiştir.

2017 yılı itibariyle Bursa’da olup Müzik Öğretmenliği görevini yapmakta, çeşitli koro ve projelerde gönül sazı olan kanunu ile müziğini icra etmektedir.

 

 

 

 

Ağustos… Yılın bu ayında Bursa Hicaz makamı kadar sıcaktır. Gölgelerin rengi dahi mavi değildir artık. 11 Ağustos  Pazar günü başlamış hikayesi. Milattan sonra 1985 yılında. İlk nota dimağına belki bu tarihte düşmüştü bilinmiyor. Bursa'nın o günkü yerleşimine göre doğu sınırları diyebileceğimiz Yıldırım ilçesinde dünyaya merhaba demiş. Doğu, ağustos ve Hicaz. Ses kaybolmaz derler. Bu sebeple müzik, yaşadığı evin duvarlarına, kapı eşiklerine, merdivenlerine sinmiş. Babası müzisyen ve birçok sazı dillendirebiliyor. Dokunduğu her şeyde müziğin etkisini hissedince parmak uçları, ilk enstrümanı bu sebepten midir bilinmez piyano olmuştur. Gönül sazı kanunla tanışınca ilk aşkını, ilk kavuşmasını belki de ilk nefesini hissetmiştir ruhunda, bedeninde,…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*