EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Niyaz

Niyaz

Kendilerine has etnik elektronik tarzlarıyla dünya müziğinin önemli temsilcilerinden olan Niyaz dördüncü albümleri “The Fourth Light” ile bir kez daha dinleyicisi ile buluştu. Sufizm ve doğu felsefesini modern bir şekilde harmanlayan grup Türkiye’de de ciddi bir takipçiye sahip öyle ki geçtiğimiz hafta içinde Ankara ve İstanbul’da konserler, Beyoğlu Mephisto Kitabevi’nde albümün imza gününü gerçekleştirdi.

Dokuz şarkının yer aldığı albüm, Montreal, Quebec’te kaydedildi. Albümün bu kez ülkemizden de konukları var. Kaval, perdesiz gitar / gitarlar, e-bow, kopuz, 6 telli bağlama’da Sinan Cem Eroğlu, bendirler, fırçalar, rigg, askı davul, kajon, kabak davul’da Ömer Avcı, kanun’da Didem Basar. Yeni zirveler ve derinlikler peşinde koşmak için kendilerinden de ilham aldıklarını söylüyor ekip ki beraberinde yurt dışından da önemli diğer müzisyenler mevcut albümde.

Niyaz

Eğer seni cehennem korkusuyla seviyorsam bırak cehennemde yanayım / Eğer seni cennet arzusu ile seviyorsam beni cennetine alma / Ancak seni yalnızca senin için seviyorsam beni o ebedi güzelliğinden mahrum etme

Albüm sekizinci asırda Irak’ta doğan ilk kadın sufi mistik ve şair Rabia El Basri için bir övgü. Neden ve niçin kendisine ithaf edildiğini albümlerinde uzun uzun anlatıyor Niyaz. Efsanevi şairlerin, efsanevi mistik şiirinin ve İran’ın ve Ortadoğu’daki çevre bölgelerin geleneksel halk şarkılarının eski bilgeliğinin kılavuzunda, eski olan bir geleceğe adım atmak ve dinleyiciyi de bu yolculuğun içine davet etmek amacı grubun ve bunu da hakkını vererek başarıyor ekip.

Albümde grubun kendi çalışmalarının yanında Geleneksel Afgan ve İran halk türküleri dinliyoruz. Albümde bir de uzun süredir söylemeyi çok istedikleri bir Türk Alevi türküsü ile karşılaşıyoruz ki Arif Sağ bestesi olan “Eyvallah Şahım / Eyvallah Shahim”.

Kendileri ile ikinci buluşmamam / karşılaşmam ama inanıyorum daha nice kere yan yana geleceğiz. Bu buluşmada da, bu albümde de adıma Azam Ali’ye, Loga R. Torkian’a bir kere daha hayran kaldım ve kendileri ile sohbet etmeye doyamadım. Ne güzel ki müziğine ve dostluğuna çok inandığım sevgili Sinan Cem Eroğlu’da artık ekipteydi ve kendileri ile çalışmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu da bir kere daha ekledi sohbetimizde. Ekibin diğer Türkiye kanı Ömer Avcı ve Didem Basar’ın yanında buluşmanın en küçük adamı, dünya tatlısı oğulları İman’ı da unutmayalım, her zaman olduğu gibi yine anne ve babasının yanındaydı ve her albüme o da imzasını attı.

Niyaz ile olabilir ya hani henüz tanışmayanlara dört albümleri var ve hepsi ülkemizde bulunuyor hatırlatalım. Aynı şekilde dört albüme de Azam Ali sahip ve yine bildiğim kadarı ile 2003 yılında yayınladığı ilk solo albümü hariç diğerlerine rastlayabiliyorsunuz müzik mağazalarımızda ve digital platformlarımızda. Biraz daha çaba gösterirseniz grubun diğer üyesi Loga R. Torkian’ın 2012 yılında yayınladığı tek solo albümü “Mehraab”ı da bulabilirsiniz ve ekibin tüm diskografisi elinizde olabilir. Yine Azam Ali’nin başta Mercan Dede, Ömer Faruk Tekbilek, Greg Ellis, Buckethead, Kodo gibi isimler ile düetler gerçekleştirdiğini, Matrix Revolutions, Earthsea, Dawn Of The Dead, 300, Children Of Dune gibi filmlerden soundtracklerinde de yer aldığını ekleyelim.

 

Niyaz

Niyaz
The Fourth Light / Dokuz Sekiz Müzik

 

 

 

Kendilerine has etnik elektronik tarzlarıyla dünya müziğinin önemli temsilcilerinden olan Niyaz dördüncü albümleri “The Fourth Light” ile bir kez daha dinleyicisi ile buluştu. Sufizm ve doğu felsefesini modern bir şekilde harmanlayan grup Türkiye’de de ciddi bir takipçiye sahip öyle ki geçtiğimiz hafta içinde Ankara ve İstanbul’da konserler, Beyoğlu Mephisto Kitabevi’nde albümün imza gününü gerçekleştirdi. Dokuz şarkının yer aldığı albüm, Montreal, Quebec’te kaydedildi. Albümün bu kez ülkemizden de konukları var. Kaval, perdesiz gitar / gitarlar, e-bow, kopuz, 6 telli bağlama’da Sinan Cem Eroğlu, bendirler, fırçalar, rigg, askı davul, kajon, kabak davul’da Ömer Avcı, kanun’da Didem Basar. Yeni zirveler ve derinlikler peşinde…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.95 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*