Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Şenay Lambaoğlu

Şenay Lambaoğlu

Sevgili Şenay, dördüncü albümün “Rüyalarıma Gir”, Ada Müzik etiketi ile yayınlandı. Üzerine uzun uzun konuşalım ama söyleşinin başında ilk üç albümü bir kere daha anımsayalım istiyorum. “İçimde Aşk Var”, “Zarf Tümleci” ve “Başka Türlü Bir Şey” bugün baktığında nasıl bir yolculuk oldu, seni bugüne, bu albüme nasıl hazırladı?

Her albüm yeni bir yolculuk, yeni bir başlangıç aslında. Paylaşmak istediğim şeyler var oldukça üretmeye devam edeceğim. Bu albümde diğer albümlerden farklı olarak prodüktörlüğünü de üstlendim ve şarkılarımı nasıl hayal ettiysem öyle yapmak istedim. Bu konuda müzik direktörü Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen’in de katkısı çok büyük.

Albüm “Her Ne Varsa” isimli şarkınla açılıyor. Albümde yer alan ilk konuk müzisyenle de bu şarkıda karşılaşıyoruz. Korhan Futacı’nın tenor saksafonu zaten alt yapısı, düzenlemesi çok güçlü olan şarkıyı alıyor daha da ötelerde bir yere taşıyor. “En çok da kendime anlattım, gezegenler konumluyordu mesafeleri, denizlerden anlaşılıyor gelgitleri, ve sen seviyordun, ne çok seviyordun beni” dediğin şarkının büyüsüne kapılmak uzun sürmüyor.
Bu şarkı sanki çok ayrı öyle değil mi? Bu yılın bana göre en iyi şarkılarından da biri. Bu sebep hikayesini, sürecini daha bir heyecanla dinleyelim istiyorum senden?

“Her Ne Varsa” benim de her dinlediğimde yeni baştan büyüsüne kapıldığım şarklılarımdan… Şarkıyı bu denli güzel kılan elbette Tolga Bedir’in müzikal öngörüsü, Erdinç Şenyaylar’ın gitarıyla kattığı duygu ve Korhan Futacı’nın büyülü nefesi…

 

Albüm yaz sürecinde bizlerle buluştu, hafiften ruhumuz da kıpırdıyordu ve kışın üzerimizdeki yükünü tamamen atacak olan bir şarkı geldi devamında: Ah Ne Hoş.
Yaz geldi evet, albüm nasıl yakıştı yazına, çünkü çok güzel tepkiler geldi şarkılara, birbiri ardında çok güzel konserlerde buluştun dinleyicilerin ile. Nasıl bir süreçti adına, nerelere gittiniz, neler biriktirdiniz “Rüyalarıma Gir” adına.

Dolu dolu bir yaz geçirdik. Başta Bodrum, Ankara,İzmir, Antalya, Side, Göcek’te dinleyicilerinizle buluştuk çok kıymetli paylaşımlar yaşadık.Şarkılarımıza gösterilen ilgi beni de müzisyen arkadaşlarımı da çok çok mutlu etti.

 

“Tekrar Tekrar” albümde en sevdiğim şarkılarından bir diğeri. Öyle ki şanslıyım, bu albümün stüdyo kayıtlarında seni ziyarete geldiğimde kaydettiğiniz şarkılardan biri de buydu.
Yine o gün de gördüğüm ayrıca seni tanıdığım zamandan beri de bildiğim bir hassasiyetin var. Tepeden tırnağa içindesin yaptığın işin, a’dan z’ye her adımında ve bu çok güzel bir hal, yaklaşım. Bu yanını nasıl değerlendiriyorsun Şenay, çünkü biliyorum ki bazen yorucu da olabiliyor her şeye yetişememek ama ne güzel ki başarıyorsun?

Tabiatım başka türlüsünü kabul etmiyor. Sadece şarkısını söyleyen ve kenara çekilen biri olabilseydim belki de herşey çok daha kolay olurdu. Hikayenin başından sonuna her detayını bilmesem, takip etmesem yaptıklarıma yabancılaşırdım. Tutkuyla işini yapan herkesin izlediği yol bu şekilde değil midir? Kendimi çok yıprattığım, kaptırdığım zamanlar da oluyor ve bu yönünü biraz dizginlemeye çalışıyorum. Akışına bıraktığımda devamının daha güzel geldiğini görüyorum çünkü.

 

“İçten dilersen eğer, gerçek mucizeler hiç de uzağında değil, bir gülümse yeter”
“Havada” albümün yine hareketli şarkılarından ve sözlerine de baktığımızda umut veren yanından zira her an yaşamaya hakikaken değer.
Şenay dünden bugüne hep şarkı söylemek mi vardı hayatında, en çok dilediğin bu muydu? Bugün nasıl mutlusun şarkılarla, şarkılarınla? Ve ilk albümünün de adı “İçimde Aşk Var”dı ya. Nasıl aran aşkla, nasıl bir aşıksın veya?  Hayallerin neler bundan sonrası adına?

Kendimi bildiğim andan beri şarkı söylüyorum ve hep şarkı söylemek istedim. En büyük sorun bunu çevreme anlatmak ve kabul ettirmekte oldu. Kimi zaman cesaretimi kıran anlar da yaşadım fakat içindeki o ses vazgeçme diyordu. Ben de bildiğim yoldan yürümeye devam ettim.

 

 

Albümün adı da olan “Rüyalarıma Gir” senin için yine özel bir şarkı biliyorum. Bir ithaf var burada ve bir özleme yazıldı, bestelendi, söylendi.
Şarkılar sadece hayatımızda söyleyip ya da dinleyip geçtiğimiz şeyler değil öyle değil mi, belki de bazen söyleyemediklerimiz bile. Ama bir gerçek ki bazen de güzel bir hediye, güzel bir teşekkür, güzel bir iç döküş…

Hepimizin kayıpları oluyor, özlemler yaşıyoruz. Keşkelerle başlayan cümleleri çoğaltıyoruz. Rüyalarda bile buluşamıyoruz bazen. “Rüyalarıma Gir” tüm bu eksikliklerini duyduklarımız için yazıldı. Seslerini özlediğimiz, nefesini hala hissettiğimiz o güzel insanlara…

 

“Beni Ben” şarkında kemençesi ile Derya Türkan konuk oluyor albümüne. Önümüzdeki günlerde de bir konseriniz olacak birlikte.
Biraz konsere gelecek olanları neler bekleyecek öğrenme şansımız olabilir mi? Yine konserler senin için nasıl bir heyecan, nasıl bir süreç onu da öğrenmek istiyorum. Dinleyicilerin ile sahnede buluşmanın, şarkılarını onlarla paylaşmanın etkisi nasıl üzerinde?

Heyecandan uykularım kaçıyor. Derya Türkan albümde “Beni Ben” şarkıma hayat verdi. Onunla aynı sahnede şarklılarımla buluşacak olmak çok kıymetli. Uzun zamandır birlikte bişeyler yapmanın fırsatını arıyorduk. Bu buluşma umarım ikimiz için de bir başlangıç olur ve yepyeni müziklerin fikirlerin temelini oluşturur.

 

“Bir Gün Bir Adam” şarkını ne zaman dinlesem çok uzak bir yerlere gidiyorum sanki ve eski bir zamana. Sanki çok eskilerde bir yerde yaşamış bir şarkı, söylenmiş bir şarkı gibi. Bu ruh halini de seviyorum.
Bu albüm bir yandan bize böyle sürprizler sunuyor. Şarkıların bir yandan evet bir eğitimin sonrası, bir birikimin toplamı, bir dünün yansıması ama bir yandan da bugünü de, bugünün müziğini de takip ediyorsun, şarkıların bir yandan da bugünün sevdiğimiz havası. Bu dengeyi nasıl kuruyorsun, bir sonraki albüme mesela nasıl hazırlanıyorsun?

Aslında zamanın ruhunu şarkılara taşımaya çalışıyorum. Bu ruhun içinde nostalji de var, acı da var kahkaha da. Şarkılarımın hayatın kendisi gibi tüm renkleri tüm duygu durumlarından izler taşımalı.Bunu tüm albümlerimde yakalamaya çalışıyorum aslında.

Bizi geleceğe taşıyan geçmişimiz, biriktirdiklerimiz kalplerimize dokunanlar.

 

“Bir dilek tuttuk, konu neydi unuttuk” diyor “Yerin Var mı”nın sözleri. Bir dilek hatta birkaç dilek tutmak istesen ne / neler olurdu?

En güzel dileklerim zaten gerçekleşmiş olanlar. Sevdiklerim için çokça dileğim var ama bunları söylersem de büyüsü kaçar şimdi. Mutluluk ve iyilik bulaşıcı olsun ve hastalık gibi yayılsın mesela… Bu dileklerimden sadece biri.

 

“Günaydın Ülkem” şarkında da mesela “İyi haberler almalıyım acilen” diyorsun. Güzel haberler duymayı özledik sanki, hangi haber ya da haberler seni mutlu ederdi?

Hepimize iyi gelen haberler, yaşadığımız dünyaya ve evlerimizin içinde etkisini hissedeceğimiz güzel haberler duymak istediğim.Doğayı, çocukları, hayvanları,okuyan, düşünen,hayal kuran herkesi içine alan o güzel haberler…

 

Ve Şenay, bir yılı daha yavaş yavaş bitirmeye hazırlanıyoruz. Önümüzdeki yıl adına neler bekleyecek sen adına bizleri. Biliyorum ki bir albüm yapıp köşesine çekilenlerden değilsin, sürekli ve sürekli hareketlilik halindesin ve bu enerjini seviyoruz. Sık sık karşılaşacağız değil mi yine, bir de buradan neler söylemek istersin dinleyicilerine, biraz erken de olsa yeni bir yıl mesajı gibi olması niyetine?

Yeni yıla girmeden dinleyicilerinize bir klip müjdemiz var. Bu benim yeni yıl hediyem olsun.

Üzerinde çalıştığımız yepyeni şarkılar ve projeler de yolda. Zamanı geldikçe paylaşıyor olacağım.

Yeni yılda en çok sağlık ve huzur diliyorum. Gerisini hallederiz.

 

Söyleşimiz henüz bitmedi, kısa kısa böyle, hemen yanıtını vereceğin minik de sorularımız olsun istiyorum, hatta bazıları zor olabilir :)
Biliyorum birini ayırmak çok zor ama bir şarkını biraz daha çok sevsen hangisi olurdu?

Tüm şarkılar bir zincirin halkası gibi. Ayırmam imkansız.

 

Albümlerinde genellikle yer verdin ama keşke şu şarkıyı da söyleseydim ya da bu şarkıyı da ilerleyen zamanlarda söylemek istiyorum dediğin başka bir şarkı var mı?

Söylemek istediğim her şarkıyı söyleyebildim. Bu konuda şanslı buluyorum kendimi. Ama yine de gönlümün bir köşesinde hep bir Bülent Ortaçgil durur. Kim bilir belki bir gün…

 

Birçok şarkın da kliplendi, kliplerin içinde en sevdiğin, en şarkını bulduğun hangisi oldu?

Sevgimi Dağhan İş imzalı “Kalbim” şarkısının klibini çok ayrı tutarım.

 

Bugüne kadar birçok konser verdin, en unutulmaz olanı hangisiydi ve neden?

Lansman konserlerinin heyecanı bambaşkadır. Sevgiliye ilk buluşma gibi.Yoksa her konser çok kıymetli dinleyicisi de biriciktir.

 

Bugüne kadar birçok müzisyenle yan yana geldin, şarkılar söyledin ama en heyecanlandığın isim kim oldu?

Korhan Futacı gerçekten çok özel bir isim. Çok az yan yana geldiğimiz için birlikte müzik yaparken güzel bir yerlerde buluşmamız çok etkilemişti beni kayıtlar esnasında.

 

Ya henüz yan yana gelemediğin ve onunla da şarkı söylemeyi çok istediğin bir isim?

Olmaz mı, hem de ne isimler var. İsmail Lumanovski aklıma ilk gelen isim.

 

Müzik dünyasında son yıllarda kimleri dinlemek senin için özel?

Avishai Cohen, Ezel, Robert Glasper,Joe Zawinul, Anthony Braxton dinlemek her zaman çok özel…

 

En son kimin konserini izledin?

Çok sevdiğim piyanist Ayşe Tütüncü’yü dinlemiştim en son.

 

Ya hayatının kitabı? Ya hayatının filmi?

Zaman evvelinde okuduğum Borges “ Kum Kitabı”nı tekrar elime aldım. Nazım şiirleri okuduğumda hayatım değişmeye başlamıştı.

Ton Tykwel’in yönettiği “Perfume” filmi beni çok etkilemiştir.

 

Ve son olarak yorumcu olmasaydın, yine müzisyen olsaydın ve bir enstrüman çalsaydın bu hangisi olurdu?

Piyanist olmak isterdim.

 

Şenay Lambaoğlu – Rüyalarıma Gir
Ada Müzik

 

Sevgili Şenay, dördüncü albümün “Rüyalarıma Gir”, Ada Müzik etiketi ile yayınlandı. Üzerine uzun uzun konuşalım ama söyleşinin başında ilk üç albümü bir kere daha anımsayalım istiyorum. “İçimde Aşk Var”, “Zarf Tümleci” ve “Başka Türlü Bir Şey” bugün baktığında nasıl bir yolculuk oldu, seni bugüne, bu albüme nasıl hazırladı? Her albüm yeni bir yolculuk, yeni bir başlangıç aslında. Paylaşmak istediğim şeyler var oldukça üretmeye devam edeceğim. Bu albümde diğer albümlerden farklı olarak prodüktörlüğünü de üstlendim ve şarkılarımı nasıl hayal ettiysem öyle yapmak istedim. Bu konuda müzik direktörü Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen’in de katkısı çok büyük. Albüm “Her Ne…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*