EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Sezen Aksu’nun “Demo”ları CD Olarak Yayınlandı

Sezen Aksu’nun “Demo”ları CD Olarak Yayınlandı

Ben bazı demoları asıllarından daha çok severim; daha iyi ya da daha kötü olduğundan değil, içinde ne endişe ne düşünce barındırdığından…

Böyle dedi Sezen ve bundan birkaç ay önce YouTube hesabı üzerinden o çok sevdiğimiz ama hep başka seslerden dinlediğimiz şarkılarını paylaşmaya başladı tek tek. Bundan birkaç sene önce henüz bu kadar sosyal platformlar kendini göstermemişken biz bazı arşivciler, meraklılar, Sezen’ciler olarak kendi aramızda bir ağ kurmuştuk. Bu ağ aracılığı ile artık kimin nereden ve nasıl ele geçirdiği meçhul Sezen demolarını “aman ha, sadece sende kalsın, kimse ile paylaşma” tembihleri ile paylaşır olmuştuk. Aman tanrım ne hazine kayıtlar geçiyordu elden ele, arşive bugün baktığımda her biri yine ayrı kıymetli. Şimdilerde bu tarz şeyler zaten YouTube üzerinden yürüyor. Sadece demo ya da benzeri kayıtlar değil, mesela çok sevdiğimiz konser kayıtlarını da bulup arşivimize çeviriyor ve ekliyoruz. Buradaki şarkılarda da bunu yaptı eminim birçok Sezen dinleyicisi.

Bu yayınlanan şarkıların birinin altına da bir yorum düşmüştüm hatta. Bu şarkılar CD olarak yayınlanmalı ve arşivimize eklemeliyiz. Öyle de oldu. Sezen Aksu’nun “Demo”ları 05 Aralık tarihinde DMC etiketi ile müzik marketlerde yerini alacak. 12 şarkı yer alacak. Biz bu albüm vesilesi ile bu şarkıları sizlerle tek bir sayfada paylaşmaya karar verdik ve altına da Sezen’in kaleminden o şarkıların notlarını ekledik. Kim bilir daha kaç tane böylesi var, kaç kıymetli kayıt, kraliçenin sürprizleri hiç bitmesin.

 

 

“Düş Bahçeleri” konseptini bilen bilir, diğer yorumcu arkadaşlarımın seslendirdiği şarkılarımı, yeni düzenlemelerle yeniden seslendiriyorum. Söyleyenler zaten çok güzel söylemiş oluyorlar; o biraz benden de hatıra kalsın diye söylemek istediğim şarkılardan oluşan bir konsept.

“Demo” onlardan ayrılıyor. Konsepti falan yok. Süsleme yok. Olduğu gibi, geldiği gibi…”

 

“Delidir”, 2011’de Ebru Yaşar tarafından seslendirildi. Olağanüstü bir yorumla. Nasıl diyeyim, müthişti… Türkçe, Kürtçe ve Arapça. Arapça sözlerini canım Selami Şahin yazdı.

Bu demoyu ta o zaman yapıp unutmuşum. Kimler çalmış, ben hangi stüdyoda söylemişim, hangi mikrofonu kullanmışız hatırlayanımız olmadı. Bir not da düşmemişiz o zaman nasıl olsa Ebru Hanım söyleyecek diye. Biz de sadece benim şan kanalımı 2010’daki kayıttan alıp yeni bir anlayışla küçük bir alt yapı hazırladık.

 

“Ahbap Çavuşlar”, 2010 yılında Cihan Okan tarafından seslendirildi. Yeri gelmişken Cihan Okan’ın kendi adını taşıyan albümünü mutlaka dinleyin derim. Söz ve beste 2008’de hazırdı aslında ama bizim işimizde planlama yaparken evdeki hesap çarşıya uymaz genelde. Nitekim albümün çıkışı 2010’da oldu.

Bu demonun da demosu hali şarkının. O yüzden sonradan Saadettin Kaynak Bey’in Üzgünüm Leyla eserine yaptığım gönderme henüz yok bu halinde. Hatırladığım kadarıyla bir hücum kayıt, çünkü udun, benim ve back vokalin olduğu tek bir kanal var elimizde. Udu Hüseyin Bitmez çalıyor, Mine Geçili Bitmez nakaratlarda eşlik ediyor şakıyarak. Makam müziğinin en altı çizilmiş örneklerinden biridir aynı zamanda.

Çalın, söyleyin, eğlenin, çok çoşarsanız da azcık kıvırtırırsınız…

 

“Aldatıldık”, 1996’da, Attila Özdemiroğlu düzenlemesiyle, Rengin tarafından seslendirildi. Rengin’in cıvıltılı, kıvrak sesinden şarkının çok da seveni oldu. Son konserlerimde bir kaç kez repertuvara aldık, baktım hoşuma gidiyor söylemek, ben bunu bir albümde de söyleyeyim dedim. Kısmet bu YouTube projesineymiş.

Neşesi çok hoşuma gidiyor benim, seversiniz diye düşünüyorum. Hikayesi biraz hüzünlü ama olsun, hayat da öyle, acı-tatlı soslu…

Valla hem ağlarım hem oynarım, hoppaaaa…

 

“Her Şey Fani”, özel olarak Tarkan için hazırlanmış bir şarkı. Kendisinin 2017 albümünde var bildiğiniz gibi.

Her yaptığına aşık olan biri değilimdir ama bu şarkıyı severim çok. Kendim için okumuştum hatıra olsun diye. Böyle bir proje ortaya çıkınca da sizinle paylaşmak farz oldu.

Şu fani dünyada ne kadar çok paylaşırsak o kadar güzelleşiyor hayat. Anı çoğaltıyoruz, bir şarkıda bin benzemez bir oluveriyoruz, birlik oluyoruz. Hepimize iyi gelmiyor mu gözünüzü seveyim?

Sözün özü bizim akıl sınırlarımızı aşan bu gizemli yolculukta insanın yalnızlığına, çaresizliğine ne kadar deva oluyordur şarkılar bilemiyorum ama hep bunu diliyorum. Bir ucundan el verir, kolaylık verir diye umuyorum.

Hadi bakalım, şifa niyetine gelsin… Kucaklarım…

 

“Yansın İstanbul”, daha önce Rümeysa tarafından tekli olarak mükemmel şekilde seslendirildi. Şarkının ilk vücut bulduğu halini paylaşıyorum.

Demo düzenleme Mithat Can’ımın. Ama şarkıyı Rümeysa’dan dinlemenizi şiddetle öneririm.

 

2007’de Sibel Can söylemişti. Bülbül Hanım, elbette her zamanki gibi şakıdı. Kim çaldı, ne zaman çaldı, hiç hatırlamıyorum. Tek bildiğim, ben söylemişim; muhtemelen beste ilk ortaya çıktığında…

Bütün çıkıntılara, bütün ayrıklara ve reddedilenlere gelsin…

 

“Bekle”, 2009’da Ceceli’nin seslendirdiği şarkılardan biri. Şan kaydını ilk demo kanalından alıp yeni bir alt yapı oluşturduk. Demo düzenleme Ayda Tunç ve İlker Bayraktar’ın. Sadeliği ölçüsünde incelikli, nakış gibi bir çalışma. Serhan Yasdıman’ın gitar, Mustafa İpekçioğlu’nun ud eşliklerine dikkat…

Gurbettekilere ve kendini gurbette hissedenlere gelsin…

 

Bir şarkıyı en güzel kim söylediyse onun olur bence. En güzel örnek “İkinci Bahar”dır. Özdemir Erdoğan öyle bir söyledi ki “İkinci Bahar”ı, kuş kondursam yanına yaklaşamam… Ferhat da ney üfler gibi çıkardığı o sihirli sesiyle şarkıyı besleyip büyütenlerdendir… Özellikle orta perdelerdeki renginin müptelasıyım, bu da benim okuduğum “democuğu”.

 

Bu defa kişisel hatıra defterimden bir türkü…

Işık Doğudan Yükselir albümü için çalıştığımız günlerden kalan eşsiz bir anın kaydı bu. Arif Abi’nin (Arif Sağ) bana Aşık Daimi’nin Ne Ağlarsın Benim Zülf-ü Siyahım’ını döne döne, döve döve çalıştırdığı kıymetli zamanlardan.

Bir stüdyo muhabbetindeyiz. Ben türküyü az önce öğrenmiş, söylemeye çalışıyorum. Arif Abi hem çalıyor hem söylüyor benimle. Arada Nuray Hafiftaş katılıyor bize, piyanoda Attila Özdemiroğlu… Kayıt odasında değil salondayız… Biz çalıp söylerken canımın parçası Alp Turaç kaydetmiş meğer. Ne iyi etmiş, var olsun.

Şimdi okusam o kadar nağme yapmazdım, sadeleşmek zaman istiyor malum. Neticede Arif Abi’den izin aldım ve an itibarıyla paylaşıyorum. Muhabbetle…

 

“Anlasana” da Rümeysa’nın seslendirdiği şarkılardan biri. Arka arkaya hüzünlü şarkılarla içinizi karartmış olabilirim. Bu hafta ritmik bir şarkıyla nefes aldıralım bakalım…

O zaman ne yapıyoruz, hep beraber kopuyoruz arkadaşlar…

 

Anneannem severdi çok. Aysel’i kaybettikten sonra akıl baştan gittiydi epey. Üzerine Cano’yu da kaybettim. O sırada Baha Boduroğlu kendi bestelerini bir albümde toplamak niyetindeydi, benim de Allahaısmarladık’ı seslendirmemi istiyordu. İlk albümümün adı ve ilk şarkısı. Aysel’in sözleri…

Dinlediğinizde anlayacağınız üzere artık ne haldeysem, ‘şarkı söylemekten’ çok ‘şarkı ağlamaya’ benzedi. Türk müziği şarkılarında öyle çığır çığır çığrılmaz malum ama muhtemelen psikolojim nedeniyle kural kaide tanımamışım. Ben bu şarkıyı söylediğimi bile hatırlamıyorum kafam o dönem gidik olduğu için. Asistanım kendi kendine şarkıyı dinlerken duydum da bu projeye ekledim.

Herhalde derdimi diyesim vardı. Hoşgörüverin gari…

Ben bazı demoları asıllarından daha çok severim; daha iyi ya da daha kötü olduğundan değil, içinde ne endişe ne düşünce barındırdığından... Böyle dedi Sezen ve bundan birkaç ay önce YouTube hesabı üzerinden o çok sevdiğimiz ama hep başka seslerden dinlediğimiz şarkılarını paylaşmaya başladı tek tek. Bundan birkaç sene önce henüz bu kadar sosyal platformlar kendini göstermemişken biz bazı arşivciler, meraklılar, Sezen'ciler olarak kendi aramızda bir ağ kurmuştuk. Bu ağ aracılığı ile artık kimin nereden ve nasıl ele geçirdiği meçhul Sezen demolarını "aman ha, sadece sende kalsın, kimse ile paylaşma" tembihleri ile paylaşır olmuştuk. Aman tanrım ne hazine kayıtlar geçiyordu elden ele,…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*