EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Şubat 2020 – Müzik Notları

Şubat 2020 – Müzik Notları

Yeni yılın rehaveti dağıldı ve yaşanan onca üzücü gündeme rağmen müzik devam etti, şubat ayında adeta oradan oraya savrulduk. Öncelikle genel olarak baktığımızda dolu dolu bir ay oldu diyebiliriz ilk etapta ama yakından baktığımızda aslında çok da farklı işlerle karşılaştığımızı söyleyebilir miyiz acaba. 

 

Ayın Albümü: Mungan 2020

“Söz Vermiş Şarkılar” gelmiş geçmiş en güzel albümlerden biridir kesinlikle. Usta şair, yazar Murathan Mungan’ın şiirlerine, şarkılarına o albümde bir kere daha aşık olduğumu anlamıştım kesinlikle. Az, öz ve Mungan’ın hayranı olduğu isimler tarafından seslendirilen albümün üzerinden benzer bir proje ile karşı karşıyayız yeniden. Bu kez 26 farklı isim ve grup var ki bir anda hepsinin karşımıza çıkması iyi de bir şey, kötü de bir şey; hangisinden başlayacağımızı şaşırıyoruz mesela. Bir şekilde başlangıç yaptıktan sonra gerisi geliyor ve şiir gibi akıyor albüm ayrı. Albümün açılış şarkısını yorumlayan Nazan Öncel elbette ki benim de o büyük hayranı olduğum Nazan Öncel bile bana başlı başına yetiyor. Onun dışında sıralamayı bozuyor ve başka heyecanlandığım isimlere geçiyorum ki Şebnem Ferah var mesela, Zuhal Olcay, Aylin Aslım var, Kalben var. Onları da bir çırpıda içeri aldıktan sonra artık serbestçe dolaşmaya başlıyorum albümde. Genel olarak firmanın kendi çalıştığı isimler üzerinde seyreden albümde maalesef beni hayal kırıklığına uğratan isimler de olmuyor değil. Örneğin Sezen Aksu’dan dinlediğimiz Eskidendi Çok Eskiden’i Cem Adrian’dan yeniden dinlemek gerçekten heyecan vermiyor. O kadar çok cover dinliyoruz ki kendisinden belki de artık sıkılıyor ve yeni şarkılar duymanın hazzını tatmak istiyoruz.

Özetle ekip oturmuş ve bu soğuk kış mevsiminde Mungan’ın bu albümü için emek vermiş, ki gerçekten böyle işler biraz deli işidir, kolay gibi görülür ama ardında dünya kadar görüşme, izin, bağlantı, trafik işii doğururur; bu albümü diğer albümlerden ayırmalıyız bir kere hele ki single ve digital olayına bu kadar kaptırmışken herkes hala bu tarz bir şeyler yapabilen insanlara da teşekkür etmeliyiz cidden. Emeği  geçenleri kutluyor ve Murathan Mungan!a bir kere daha hayranlığımı buradan iletmek istiyorum. Bir müzisyen olsaydım kesinlikle bu albümde olmak ve bir şiirini yorumlamak isterdim. Yine de bir yerlerde hayalini kurabilirim. 

 

Ayın Konseri / Minas Ceylin

“Kaybolursam Şarkı Söyle” isimli ilk albümünü ocak ayında yayınlayan ve sayfalarımızın da konuğu olan sevgili Minas albümün ilk konserini 11 Şubat’ta IF Performance Hall sahnesinde gerçekleştirdi. Albümdeki tüm şarkıların yanı sıra kendi sevdiği şarkılara da yer verdiği sahnesinde konuk müzisyenler geçidi de yaşandı. İlk single şarkısı “Bu Kalp Onsuz da Tütsün”ü düet yaptığı Burcu Tatlıses ilk konuğu olurken albümünün prodüktörü de olan Feraner ve kayıtlarında kendisini yalnız bırakmayan Esin İris diğer konuklar arasındaydı.

Tarzını, çizgisini, duruşunu sahne dekoruna da yansıtan ve gelenlere hem akustik hem de ekibi ile şahane bir müzik ziyafeti sunan Minas ile kuşkusuz önümüzdeki günlerde daha çok karşılaşacağız, karşılaşmalıyız da zira şarkıları ve sahnesi bunu hak ediyor. 

Sema Moritz’den Uzun Zaman Sonra Yeni Albüm: Vazgeçmem 

40 yıllık müzik yolculuğunda 13’ncü albüme ulaştı Sema Moritz. Uzun bir aradan sonra Aralık ayında bir konserini de izleme şansını bulmuş ve bu albüm ile ilgili ilk tüyoları alma şansına erişmiştim, doğal olarak heyecanla da bekliyordum.

Neveser Kökdeş’ten Selahattin İçli’ye, Sezen Aksu’dan Cem Karaca’ya bir albümden daha çok bir sahne repertuarına şarkılarla karşımıza çıktı Sema. Yine sesini şarkılara, şarkıları sesine yakıştırmayı da başardı elbette. Kalan Müzik etiketi ile yayınlanan albüm kışın bu soğuk zamanlarında kalbimize iyi geldi ve yasladık sırtımızı geriye tadını çıkarttık. Öyle sakin, huzurlu, büyülü bir sesi var kendisinin. Her şarkısında gözümünüzün önünde bir hikayesi, içinde kendimizi bulacağımız bir hikayemiz mutlaka var. Bu albüm vesilesi önümüzdeki günlerde konserlerde daha çok karşılaşacağımıza inanıyorum ve bu şarkıları canlı canlı dinleyecek olmayı iple çekiyorum. 

 

Nükhet Duru’dan Hikayesi Olan Şarkılar

Dünün isimleri günün isimleri buluşması kuşkusuz son dönem müzisyenlerin ve yapımcıların sarıldığı yeni bir yol / akım. Ama projelerin aynı isimler üzerinde dönmesi de ne bileyim kabak tadı. Efsane Nükhet Duru “Hikayesi Var” projesinde bunu dengelemiş gibi ama yine çıkışını Sıla, Mabel Matiz düetleri ile yapmış ki belki devamı da gelecek. Kendi sanatçı dostlarım diye demiyorum ama Birsen Tezer, Şenay Lambaoğlu, Burcu Tatlıses ve daha nice isim sayabilirim belki yan yana gelebilecekleri. Bir de nedense çok daha ötesi şarkılar olabilirdi diye ekleyebilirim. “Yaralım” şarkısı bugüne kadar cover olmadı hiç mesela o nasıl doğru bir seçimse “Aşık Oluyorum Eyvah”a hiç gerek yoktu belki de. Belki de “Yasaksa Yasak” şarkısı da olabilirdi bu albümde ya da “Ben Sana Vurgunum” da. Örnekler çoğaltılabilir belki ama şu albümün çok ama çok acaiyip bir şekilde beni heyecanlandırmasını beklerdim, beklediğim etkiyi yaratmadı maalesef ama bahsi geçen isim Nükhet Duru ve hepimiz ona aşığız net. . 

 

Ayın Şarkısı – Klibi / Göksel – Çok Fena Aşığım

Göksel’in kendine has duruşuna, yol alışına, şarkılarına, tarzına, kliplerine kısacası kendisine de aşığız ki yeni şarkısı bu kış günlerinde içimizi ısıttı. Son şarkısındaki hüzün bu yeni şarkısında yine devam ediyor ve Göksel şarkıları bende hep aşkı, ayrılığı sorgulamamı sürdürüyor. Oysa ki hiç kimse ile bir Göksel şarkım olmadı ama nedense hep öyle bir his var. Daha çok kişiselleştirmeden mevzuyu Sabi Saltıel düzenlemesi ile “Çok Fena Aşığım” benim için şimdiden yılın en iyi şarkılarından biri. Yinelemeye devam etmek istiyorum. Şu şirketler, menajerler çekilin aradan da sevdiğim şu isimlerle bir söyleşi yapalım, uzun uzun konuşalım; neden önümüze duvar koyuyorsunuz. Kaç kişiye şunun şurasında bugün hayranlığımız devam ediyor zaten. 

 

Sezen Şubat’ı

Minik Serçe’nin “Demo” konseptini dinleyici çok sevdi. O çok sevdiğimiz şarkıların ilk kayıtları tüm doğallığı ile kalbimizi yakalamayı başarınca kayıtsız kalamadı ve geçtiğimiz ay devam etme kararı aldı. İlk “Yetinmeyi Bilir misin”i dinledik ama yeni gelen şarkı “Ben de Yoluma Giderim” daha sürprizliydi. Bu şarkı yeniydi ve daha önce kimse okumamıştı ve dedi ki alın siz okuyun, paylaşın, notası ve armonileri de şurada. Duruma dinleyicisi kayıtsız kalmadı ve hemen yorumlar düşmeye başladı. Bu keyfi sürerken iki de yeni bestesini iki ayrı isimden dinledik kraliçenin. Gülben Ergen ve Seda Sayan yeni şarkılarını kendisinden seçti ve bana göre ikisi de fena değildi, tarzına göre başarılıydı. Gülben dinlerim ama Seda’dan çok emin değilim lakin iki şarkıyı da çok sevdim. 

 

Kısa Kısa Neler Oldu

İsmail Karayün ismi ile belki tanışmamış olanlar Mart ayında tanışacak, tanışmış olanlarsa durumu büyük bir heyecanla karşılayacak. Sanat yönetmenliğini yaptığım ilk albümü “İnsan İnsanın Kılıcı” Ahenk Müzik etiketi ile müzik marketlerde ve dijital platformlarda olacak ve bu on şarkılık yolculuktan hiç sıkılmayacaksınız eminim. Üç aranjör ve 23 müzisyenin emek verdiği sözü ve müziği kendisine ait şarkılardan oluşan bu albümde sürpriz bir düet ve de cover olarak bir sürpriz türkü de dinleyeceksiniz. 

Vefatının birinci yılında geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan  müzisyen Hakan Yeşilyurt için sanatçı dostları bir araya geldi ve Cemal Reşit Rey konser salonunda anısına bir konsere imza atıldı. İlkay Akkaya, Hilmi Yarayıcı, Onur Akın, Yasemin Göksu,Hüseyin Turan ve daha birçok sanatçının bu vefası Yeşilyurt hayranlarını mutlu etti kuşkusuz. 

Duruyor duruyor şarkı mı yayınlıyor sürekli dediğim Jehan Barbur’un da iki yeni şarkısı Ocak ayının son gününe denk geldi, doğal olarak yansımasını bu ay içinde gördük. “Yok” ve “Yetinemedim” isimli iki şarkısı da gayet güzel bir yerde, bir hikaye içinde. Türkü albümü ne yazık ki bekleneni vermedi ki bu şarkılar, kendi şarkıları üzerinden yola devam etmeli ve bizimle buluşmalı. Daha özgün, daha kendi. 

Yıllar öncesi tanışma ve uzun sohbetlerde buluşma şansı da bulduğum halk müziğinin, dizi ve film müziklerinin usta ismi Mazlum Çimen’in hafızalarımızda, anılarımızda yer etmiş 18 şarkısı yine kendi şirketinin etiketi ile müzik marketlerde yerini aldı. Yıldız Tilbe’den Halil Sezai’ye popüler isimlerin yanında yol arkadaşları Suavi’ye, Edip Akbayram’a, Jehan Barbur’dan, Feride Hilal Akın, Emre Sertkaya gibi yeni kuşak müzisyenlere uzanan sakin, huzurlu, o bizim yüreğimiz şarkılar ve yorumlar ustaya yakışır güzellikle karşımızda. 

Özge Fışkın’ın yayınladığı üç solo albümü sonrası, merakla beklenen yeni single’ı ‘Dönsün Talihim’ Tamar Müzik etiketiyle tüm dijital müzik platformlarında yayına girdi. Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının müzik prodüktörü Barlas Tan Özemek. “Dönsün Talihim”, ayinsel müziği ile zamansız ve dinleyeni harekete geçiren türden, kıpır kıpır, bir nevi aşk şarkısı, Fışkın çok sevdiğim özel bir vokal; kuşkusuz bu yeni şarkı buluşmaya da ayrı sevindim.

“İşitsel dünyasını Serhat Sensesli ile, kurduğumuz parçamızın görsel alemini Irmak Altıner ile inşa ettik. Bu iki dahi arkadaşım ve emeği geçen müthiş insanlar sayesinde sizlere heyecan verici ve yepyeni bir dünya sunmanın haklı gururunu yaşıyorum. Tüm zorluklarıyla, sanki evren üzerimizde insan olma halinin her nüansını bize yaşatarak, bizi bu zengin duygu aleminin içine soktu ve bu parça ve kliple de işte bu zıtlıkların arasında kendimizi gerçekleştirebilmemiz için bir yol açtı. Şimdi çıldırtan bu ateşi yakma sırası sizde! iyi seyirler” dedi ve yeni şarkısı “Rampa Stampa”yı bu ay içinde yayınladı Yasemin Mori. Ne de iyi yaptı, onun farklı havasını, rengini, enerjisini ve biraz da deliliğini seviyorum. 

2013 yılından beri albüm yayınlamayan Aylin Aslım’dan tam da yeni bir albüm beklerken bir başka sürpriz geldi kendisi. “Senin Gibi”, “İki Zavallı Kuş”, “Gülyabani” gibi hit şarkılarının yer aldığı “Akustikhane Kayıtları” dijital platformlarda yerini aldı. Şarkılar zaten performans görüntüleri ile yayınlanmıştı ve biz çok kere de kendimizi tekrar tekrar dinlerken bulmuştuk. Çok heyecanlanamadık ama yine de kendisi ile karşılaşmaktan mutlu olduk belki. 

Alternatif / bağımsız müzik piyasasından da haberler, şarkılar, albümler geldi ve zaman zaman paylaştık sizlerle de. Öznir, Akkor, Furkan Bucak, Karma Retro, Ceren Özkarataş ilk aklıma gelen isimler. Ayın son günlerinde Ufuk Beydemir’den albüm, Funda Arar ve Tuna Kiremitçi’den mini albüm ve popun son gözdelerinden Aleyna Tilki’den de yeni bir şarkı geldi deyip atlamamış olmayalım. Mart’ta yepyeni şarkırla buluşalım. 

 

Şubat TOP 10

 

 

Not: Bu listeyi yıl sonu değerlendirme notlarım için tutuyorum, sonradan geriye dönüp bakınca atladığım olmasın diye :) 

 

Yeni yılın rehaveti dağıldı ve yaşanan onca üzücü gündeme rağmen müzik devam etti, şubat ayında adeta oradan oraya savrulduk. Öncelikle genel olarak baktığımızda dolu dolu bir ay oldu diyebiliriz ilk etapta ama yakından baktığımızda aslında çok da farklı işlerle karşılaştığımızı söyleyebilir miyiz acaba.    Ayın Albümü: Mungan 2020 “Söz Vermiş Şarkılar” gelmiş geçmiş en güzel albümlerden biridir kesinlikle. Usta şair, yazar Murathan Mungan’ın şiirlerine, şarkılarına o albümde bir kere daha aşık olduğumu anlamıştım kesinlikle. Az, öz ve Mungan’ın hayranı olduğu isimler tarafından seslendirilen albümün üzerinden benzer bir proje ile karşı karşıyayız yeniden. Bu kez 26 farklı isim ve grup var…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*